Zasady bezpiecznego poruszania się w cyberprzestrzeni i źródła informacji

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Zasady bezpiecznego poruszania się w cyberprzestrzeni i źródła informacji

Drukuj

W ramach realizacji zadań wynikających z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, przedstawiamy kluczowe zasady bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz źródła informacji dotyczące cyberbezpieczeństwa:

  1. Zainstaluj i uruchom na swoim komputerze:

    • Oprogramowanie antywirusowe.
    • Zaporę ogniową z systemem ochrony przed włamaniami.
    • Narzędzia do wykrywania i usuwania złośliwego oprogramowania (ransomware, trojany, spyware, adware, keyloggery, rootkity itp.).
  2. Regularnie aktualizuj oprogramowanie zainstalowane na komputerze, zwłaszcza system operacyjny, przeglądarkę internetową i inne aplikacje korzystające z Internetu.

  3. Często aktualizuj bazy sygnatur oprogramowania antywirusowego.

  4. Korzystaj z zaufanych stron internetowych przy aktualizacji oprogramowania, najlepiej bezpośrednio od producenta.

  5. Sprawdzaj poprawność adresu wpisanego w pasku adresu przeglądarki.

  6. W celu ochrony poufności i integralności przesyłanych danych:

    • Szyfruj treść wiadomości e-mail.
    • Korzystaj z połączeń szyfrowanych za pomocą protokołu TLS/SSL, co jest sygnalizowane ikoną kłódki obok paska URL lub w dolnej części ekranu przeglądarki oraz adresem URL zaczynającym się od „https”.
  7. Nie odpowiadaj na wiadomości e-mail, w których proszą o podanie lub weryfikację poufnych informacji (np. dane osobowe, identyfikatory i hasła, numer konta lub karty kredytowej).

  8. Unikaj klikania na podejrzane linki w wiadomościach e-mail lub na stronach WWW.

  9. Nie otwieraj, nie uruchamiaj i nie instaluj plików lub programów nieznanego pochodzenia, zwłaszcza z rozszerzeniami „exe”, „com”, „bat”, „reg”, „scr”, „cpl”, „vbs”, „js”, „pif”, „jar” pobranych z niezaufanych stron WWW lub otrzymanych e-mailem. Nawet jeśli wiadomość pochodzi od znanego nadawcy, przed otwarciem załącznika sprawdź go programem antywirusowym i potwierdź autentyczność wiadomości.

  10. Zachowaj ostrożność przy otwieraniu wiadomości e-mail od nieznanych nadawców.

  11. Nie uruchamiaj dokumentów tekstowych, prezentacji czy arkuszy kalkulacyjnych zawierających makra, ponieważ mogą one automatycznie pobrać i uruchomić złośliwe oprogramowanie.

  12. Unikaj rejestrowania się i ujawniania danych osobowych na portalach tematycznych, forach dyskusyjnych czy blogach, aby chronić swoje informacje przed nieupoważnionym użyciem.

  13. Korzystając z Internetu, nie używaj konta z uprawnieniami administratora lokalnego komputera.

  14. Bądź szczególnie ostrożny, korzystając z Internetu w miejscach publicznych lub za pomocą łączy radiowych (np. w kafejkach internetowych, hotspotach). Ogranicz wówczas zakupy online oraz dostęp do usług bankowości elektronicznej do minimum.

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.