Historia

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Historia

Drukuj

Przez wieki tereny dzisiejszego powiatu węgrowskiego były obszarem pogranicznym, o który nierzadko toczyły się spory, a nawet walki zbrojne. Nad granicznymi rzekami Bugiem i Liwcem osiedlali się m.in. Polacy, Rusini, Żydzi, mieszały się religie i kultury. Sprawiło to, że historia ziem powiatu węgrowskiego jest skomplikowana i bogata w wydarzenia.

Od średniowiecza nad Liwcem ścierały się dwa żywioły - polski prący od Mazowsza i ruski, związany z księstwami ruskimi, a później z Wielkim Księstwem Litewskim. Węgrów wraz z terenami położonymi na wschód od Liwca najczęściej wchodził w skład Ziemi Drohiczyńskiej (cześć historycznego Podlasia) i aż do drugiej połowy XVI w. dzielił jej los. Przynależąc do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Od zachodu Ziemia Drohiczyńska graniczyła z Ziemią Liwską, współtworzącą Księstwo Mazowieckie. Sytuację ustabilizowały decyzje Unii Lubelskiej w 1569 r., przesuwające na wschód granice Królestwa Polskiego.

Przez wieki najważniejszym grodem na obszarze dzisiejszego powiatu był - Liw. Książęta mazowieccy wznieśli tu zamek, w którym rezydował kasztelan.

Węgrów na arenie dziejów pojawił się XV w. Prawa miejskie otrzymał w 1441 r. od księcia mazowieckiego Bolesława IV. Później, aż do połowy XX w. pozostawał we władaniu rodów magnackich, m.in. Kiszków, Radziwiłłów, Krasińskich, Ossolińskich. Najlepsze czasy dla miasta nastały w XVI i pierwszej połowie XVII w. Bug i Liwiec były wówczas spławne, więc miasto bogaciło się na handlu zbożem. Słynęło wówczas także jako ośrodek religijny, w którym współżyli katolicy, protestanci i arianie.

W wyniku rozbiorów region trafił pod panowanie rosyjskie. Walki niepodległościowe nie ominęły Węgrowa i okolic. Podczas powstania listopadowego wojska polskie walczyły z rosyjskimi o przeprawy na Liwcu. W 1863 roku doszło pod Węgrowem do jednej z największych bitew powstania styczniowego, w której sławą okryli się kosynierzy.

Jednak XIX w. nie upłynął wyłącznie na wydarzeniach tragicznych dla regionu. W drugiej połowie stulecia rozpoczęło się uprzemysławianie Łochowa, gdzie powstały zakłady przemysłu metalowego i maszynowego. Powstała linia kolejowa Warszawa - Petersburg ze stacją osobowo - towarową w Łochowie, a także dwa trakty: Ostrów Mazowiecka - Mińsk Mazowiecki oraz Węgrów - Wyszków.

W 1810 r. Węgrów został stolicą powiatu. Utrzymał ten status po odrodzeniu Państwa Polskiego. 1 stycznia 1999 r. na mapie administracyjnej Polski znów pojawił się powiat ze stolicą w Węgrowie, który współtworzy 7 gmin wiejskich, jedna miejsko - wiejska (Łochów otrzymał prawa miejskie w 1969 r.) oraz miasto Węgrów.

 

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.