Starostwo Powiatowe członkiem organizacji turystycznych

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Starostwo Powiatowe członkiem organizacji turystycznych

Drukuj

Starostwo Powiatowe w Węgrowie jest obecnie członkiem dwóch znaczących organizacji turystycznych.

Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski -  Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski zrzesza 37 członków, wśród nich znajdują się samorządy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, właściciele obiektów turystycznych oraz wszyscy pasjonaci turystyki, którzy dążą do jak najlepszego wykorzystania walorów kulturowych, krajobrazowych, przyrodniczych i historycznych Wschodniego Mazowsza i Podlasia. Delegatem Starostwa Wegrowskiego jest Wicestarosta - Halina Ulińska. Wielki Gościniec Litewskibył przez kilka wieków jednym z najważniejszych traktów handlowych Rzeczypospolitej. Łączył Warszawę z Wilnem, czyli Koronę Polską z Wielkim Księstwem Litewskim, biegnąc przez Stanisławów, Dobre, Liw, Węgrów, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, Bielsk Podlaski, Białystok, Grodno. Trasa ta w poszczególnych latach zmieniała się, zbaczając z głównego traktu, jednak istnienie kilku wariantów gościńca nie zmieniało w sposób zasadniczy jego biegu. Z Wilna szlak prowadził do Rosji, zaś z Warszawy do najważniejszych stolic Europy.

Obszar Funkcjonalny Doliny Liwca - w styczniu 2016 r. Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk podpisał umowę partnerską Obszaru Funkcjonowania Doliny Liwca. Sygnatariusze umowy, zobowiązali się podejmować wspólne inicjatywy i zabiegać o środki w celu budowy infrastruktury wzdłuż malowniczej rzeki Liwiec, stanowiącej bazę rozwoju wspólnego obszaru. Działania mają być prowadzone w poszanowaniu zasobów naturalnych, w trosce o ochronę środowiska, krajobrazu i zachowanie dziedzictwa historycznego i kulturowego. Celem podpisanego  porozumienia  jest współpraca organów i instytucji samorządowych, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych w celu harmonijnego rozwoju społecznego, kulturalnego i ekonomicznego  obszaru objętego porozumieniem.

 

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.