Uchwała Nr XIX/131/04 Rady Powiatu Węgrowskiego z dnia 22 października 2004 rok w sprawie regulaminu przyznawania i przekazywania stypendiów w roku szkolnym 2004/2005 na wyrównywanie szans edukacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, umożliwiających uzyskanie świadectwa dojrzałości

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Uchwała Nr XIX/131/04 Rady Powiatu Węgrowskiego z dnia 22 października 2004 rok w sprawie regulaminu przyznawania i przekazywania stypendiów w roku szkolnym 2004/2005 na wyrównywanie szans edukacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, umożliwiających uzyskanie świadectwa dojrzałości

Drukuj

Na podstawie art. 12 pkt. 10a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) oraz Uchwały Nr 1029/132/04 Zarządu Województwa Mazowieckiego z dnia 21 września 2004 roku określającej Ramowy Plan Realizacji Działania 2.2 ZPORR na rok 2004 dla Województwa Mazowieckiego Rada Powiatu Węgrowskiego uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwala się Regulamin przyznawania i przekazywania stypendiów w roku szkolnym 2004/2005 na wyrównywanie szans edukacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, umożliwiających uzyskanie świadectwa dojrzałości stanowiącym Załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Wszystkie wnioski o stypendia przyjęte do dnia 10 września 2004 roku są wnioskami ważnymi i wymagają ponownego rozpatrzenia w oparciu o niniejszy Regulamin.

§ 3

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Węgrowskiego.

§ 4

Traci moc Uchwała Nr XIII/121/04 Rady Powiatu Węgrowskiego z dnia 10 września 2004 roku.

§ 5

Uchwała wchodzi w życie z dniem przyjęcia.

Załącznik do Uchwały Nr XIX/131/04

Rady Powiatu Węgrowskiego z dnia 22 października 2004 r.

REGULAMIN

PRZYZNAWANIA I PRZEKAZYWANIA STYPENDIÓW

W ROKU SZKOLNYM 2004/2005

NA WYRÓWNYWANIE SZANS EDUKACYJNYCH

DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH UMOŻLIWIAJĄCYCH UZYSKANIE ŚWIADECTWA DOJRZAŁOŚCI

Regulamin określa zasady, warunki i tryb przyznawania oraz wypłacania stypendiów na wyrównywanie szans edukacyjnych przyznawanych w ramach Działania 2.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu państwa.

I. Postanowienia ogólne

§ 1

Użyte w regulaminie określenia oznaczają:

1. „obszary wiejskie” – tereny powiatu węgrowskiego położone poza granicami administracyjnymi Łochowa i Węgrowa oraz miejscowości z liczbą mieszkańców nie większą jak 5 tysięcy znajdujące się na terenie powiatów przyległych do powiatu węgrowskiego.

2. „trudna sytuacja materialna” – sytuacja rodziny o dochodzie netto w przeliczeniu na osobę nie wyższym niż kwota 350 złotych miesięcznie.

§ 2

1. W celu wyrównywania szans edukacyjnych uczniom z obszarów wiejskich przyznawane będą stypendia na podjęcie lub kontynuowanie nauki w szkole ponadgimnazjalnej kończącej się maturą, znajdującej się na terenie powiatu węgrowskiego.

2. Stypendia przyznawane są przez szkolną komisję ds. pomocy materialnej, zwaną dalej „komisją” na wniosek ucznia.

3. Lista stypendystów podlega zatwierdzeniu przez dyrektora szkoły.

4. Komisję na okres roku szkolnego, powołuje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły.

II. Formy pomocy

§ 3

1. Stypendia są przekazywane na cele określone w ust. 2 niniejszego paragrafu w formie dofinansowania kosztów związanych z pobieraniem nauki, ponoszonych przez ucznia.

2. Stypendia mogą być przekazane na całkowite lub częściowe pokrycie kosztów:

1) zakwaterowania w internacie lub na stancji,

2) posiłków w stołówce szkoły (internatu),

3) zakupu podręczników do nauki w szkole ponadgimnazjalnej,

4) związanych z transportem do i ze szkoły środkami komunikacji zbiorowej,

5) czesnego za naukę w szkole ponadgimnazjalnej niepublicznej posiadającej uprawnie-nia szkoły publicznej,

6) innych dodatkowych opłat i wydatków wymaganych obligatoryjnie przez szkołę.

§ 4

1. Decyzję o wyborze rodzaju świadczeń (spośród wymienionych w § 3) podejmują stypendyści.

III. Zasady i warunki przyznawania stypendium

§ 5

1. Do ubiegania się o stypendium uprawnieni są uczniowie, którzy spełniają łącznie następujące kryteria:

1) rozpoczynają lub kontynuują naukę w szkołach ponadgimnazjalnych, kończących się egzaminem dojrzałości, z wyłączeniem szkół dla dorosłych, rozpoczynają lub kontynuują naukę w dwuletnich, uzupełniających liceach ogólnokształcących lub trzyletnich technikach uzupełniających, z wyłączeniem szkół dla dorosłych,

2) posiadają stałe zameldowanie na obszarze wiejskim,

3) pochodzą z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, tzn. o dochodzie netto w przeliczeniu na osobę nie wyższym niż kwota 350 złotych miesięcznie,

4) którym nie przyznano stypendium socjalnego z innego źródła.

2. W przypadku, gdy liczba osób spełniających kryteria, określone w ust. 1, jest większa niż liczba stypendiów do rozdysponowania, pierwszeństwo w uzyskaniu stypendium mają osoby o najniższych dochodach w rodzinie.

3. Stypendium przyznaje się na czas trwania nauki w roku szkolnym 2004/05, nie dłużej jednak niż 10 miesięcy.

2. Warunkiem wypłaty stypendium w następnym roku szkolnym jest spełnienie przez ucznia kryteriów, określonych w § 5 ust. 1, a ponadto uzyskanie promocji do klasy programowo wyższej.

3. Wypłaty i rozliczenia stypendiów dokonuje szkoła.

4. Wnioskodawca decyduje o formie przekazywania stypendiów.

IV. Tryb i zasady rozpatrywania wniosków stypendialnych

§ 6

1. Komisja stypendialna powołana przez dyrektora szkoły przystępuje do pracy niezwłocznie po przyjęciu przez Radę Powiatu Węgrowskiego niniejszego regulaminu:

1) sprawdza terminowość złożenia wniosku o przyznanie stypendium,

2) sprawdza kompletność dokumentów dołączonych do wniosku,

3) określa listę beneficjentów ostatecznych, biorąc pod uwagę zapisy § 5 ust. 1 niniejszego Regulaminu, a ponadto określa listę beneficjentów ostatecznych z dochodem miesięcznym netto na jednego członka rodziny do kwoty 200 zł, do kwoty 250 złotych oraz do kwoty 300 złotych.

1. Dyrektor szkoły zatwierdza listę stypendystów i niezwłocznie przekazuje do Starostwa Powiatowego w Węgrowie.

2. Jednostka przyznająca stypendium (szkoła) zawiadomi rodziców lub opiekunów prawnych ucznia na piśmie o przyznaniu stypendium oraz podpisuje z nimi umowę, jednak nie wcześniej, jak po otrzymaniu przez powiat węgrowski środków na ten cel.

V. Wypłata stypendium

§ 7

1. Roczna maksymalna kwota stypendium wynosi 1.500 złotych.

2. Stypendium wypłacane jest w 10 ratach proporcjonalnie średnio 150 złotych w skali miesiąca. w formie określonej w paragrafie 3 Regulaminu.

3. Jeśli pomoc socjalna dla ucznia będzie przekazywana przez okres krótszy niż 10 miesięcy, kwota przyznanej pomocy zostaje proporcjonalnie zmniejszona.

VI. Instytucje prowadzące obsługę programu stypendialnego

§ 8

1. Obsługę programu stypendialnego prowadzi powiat węgrowski we współpracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi z terenu powiatu węgrowskiego, umożliwiającymi uzyskanie świadectwa dojrzałości, dla których jest on organem prowadzącym lub dotującym.

2. Szkoły wymienione w ust. 1 są odpowiedzialne za rekrutację stypendystów, przekazy-wanie stypendiów (dofinansowanie opłat m.in. za zakwaterowanie, wyżywienie, dojazd do szkoły, zakup podręczników), rozliczanie otrzymanych środków, monitoring projektu, sprawozdania kwartalne, roczne i na koniec realizacji ZPORR oraz przechowywanie dokumentacji związanej z programem.

VII. Postanowienia końcowe

§ 9

1. Wypłacania stypendium zaprzestaje się, gdy stypendysta:

a) przerwał naukę w szkole,

b) został skreślony z listy uczniów,

c) przestał spełniać kryteria wymienione w § 5 ust. 1.

2. W przypadku wypłacenia stypendium po terminie wystąpienia zdarzeń wymienionych w ust.1, stypendysta zobowiązany jest do zwrotu otrzymanych rat stypendium na konto wskazane przez szkołę.

§ 10

Stypendia przyznaje się w ramach środków finansowych przeznaczonych na ten cel w budżecie Projektu realizowanego w ramach Działania 2.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Załącznik nr l. Wniosek o przyznanie stypendium „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez Programy stypendialne" z Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego

Wniosek o przyznanie stypendium „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez Programy stypendialne" z Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego

oraz środków budżetu państwa.

Nazwisko

Miejscowość

Imiona

Imię ojca

Data

Imię matki

Rok studiów

Nr albumu

PESEL

Adres stałego zameldowania

ulica

miejscowość

kod pocztowy

-

województwo

Świadoma(-y) odpowiedzialności za podanie nieprawdziwych danych oświadczam, że:

▪ moja rodzina składa się z ………. osób, pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym

▪ średni miesięczny dochód netto, na jedną osobę w mojej rodzinie wynosi ……..zł,

słownie……………………………………………………….

Krótkie wyjaśnienie dotyczące trudnej sytuacji materialnej w swojej rodzinie.

Proszę o przyznanie stypendium .................................................................................

podpis ucznia

podpis jednego z rodziców lub opiekuna ....................................................................

Przyznaje się stypendium

Sprawdzono pod względem formalnym

Nie przyznaje się stypendium

……………………………………. ……………………………….. podpis Przewodniczącego Komisji podpis Dyrektora Szkoły


Załącznik 2. Oświadczenie o dochodach rodziny, uzyskanych

w roku .............................. za okres .........................................................................................

I. Imię i nazwisko ucznia/uczennicy …………….........................................………………… PESEL……......................….………….....

1. Miejsce zamieszkania ( dokładny adres)………………………………………………...

……………………………………………………………………………………………

2. Imiona rodziców ........……………………………………………………………………

II. Oświadczam, że moja rodzina składa się z następujących osób i w podanym wyżej okresie dochody moje i członków mojej rodziny, pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, wynosiły:

Lp.

Imię i nazwisko

Data urodzenia

Miejsce pracy - nauki

Stopień pokrewieństwa

Wysokość dochodu netto w zł

Łączny dochód całego gospodarstwa domowego

Średni łączny dochód netto na l członka gospodarstwa domowego wynosi………......……………zł, to jest miesięcznie….......…………………….zł.

1. Za dochód uważa się wszystkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba, że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

2. Do dochodów zalicza się w szczególności dochody z tytułu:

1) pracy, działalności gospodarczej, umów zlecenia lub o dzieło,

2) świadczeń otrzymywanych z powodu odbywania przez członka gospodarstwa domowego służby wojskowej lub zastępczej,

3) świadczeń z pomocy społecznej,

4) prowadzenia gospodarstwa rolnego, ustalone z zastosowaniem hektarów przeliczeniowych według zasad określonych w przepisach o podatku rolnym,

5) alimentów, stypendiów (z wyjątkiem naukowych i socjalnych Dz.U.80 póz.3 50 art.21 pkt.39 i 40 z 1991, z poźn. zm.), emerytur i rent, w tym rent zagranicznych,

6) innych periodycznie uzyskiwanych dochodów, zwłaszcza z najmu lub dzierżawy, praw autorskich lub wykonywania wolnych zawodów,

7) oszacowane przez wnioskodawcę dochody z ryczałtu ewidencjonowanego i karty podatkowej.

Składając osobiście niniejszą deklarację oświadczam, że jest mi wiadome, że dokumenty na podstawie, których zadeklarowałem (am) dochody jestem zobowiązany (a) przechowywać przez okres 3 lat, a uprzedzony (a) o odpowiedzialności karnej z art. 233 §1 kodeksu karnego, potwierdzam własnoręcznym podpisem prawdziwość danych zamieszczonych w deklaracji.

…………........………………….(podpis jednego z rodziców lub opiekuna)

Wykaz dokumentów do ustalenia średniego dochodu miesięcznego na l osobę w rodzinie:

1) zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych przez członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, jeżeli dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych; wzór zaświadczenia określa załącznik nr 2 do rozporządzenia[1],

2) zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości należnego zryczałtowanego podatku dochodowego za dany rok albo decyzję lub decyzje ustalające wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej,

3) oświadczenia członków rodziny o wysokości uzyskanego dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, jeżeli członkowie rodziny rozliczają się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne; wzór oświadczenia określa załącznik nr 3 do rozporządzenia[2],

4) oświadczenia członków rodziny o wysokości uzyskanego innego dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy niepodlegającego opodatkowaniu; wzór oświadczenia określa załącznik nr 4 do rozporządzenia[3],

5) zaświadczenie właściwego organu gminy o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy albo nakaz płatniczy za ten rok,

6) przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani wyrokiem sądu lub ugodą sądową do ich płacenia na rzecz osoby spoza rodziny,

7) kopię odpisu wyroku sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzinie lub kopię odpisu protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej, przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące faktyczną wysokość otrzymanych alimentów, w przypadku uzyskania alimentów niższych niż zasądzone w wyroku lub ugodzie sądowej, oraz zaświadczenie komornika o całkowitej lub częściowej bezskuteczności egzekucji alimentów, a także o wysokości wyegzekwowanych alimentów,

8) zaświadczenie o wysokości ponoszonej opłaty za pobyt członka rodziny, przebywającego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,

9) dokument potwierdzający utratę dochodu oraz wysokość utraconego dochodu, jeżeli dochód rodziny uległ obniżeniu na skutek utraty dochodu przez członka rodziny.

Załącznik nr 3 do Regulaminu

Zawiadomienie o Przyznaniu Stypendium

Projektodawca[4].......................................................................................................

niniejszym zawiadamia, że uczeń/uczennica…......................................................

zamieszkała w ........................................................................................................

decyzją Komisji ds. przyznawania stypendiów z dnia ..........................................

otrzymał/otrzymała na rok szkolny 2004/2005 stypendium w wysokości ................zł miesięcznie wypłacane przez okres 10 miesięcy.

Stypendium to finansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego orazześrodków Budżetu Państwa w ramach Działania 2.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego.

/miejscowość, data/ /podpis dyrektora szkoły/

Załącznik nr 4 do Regulaminu

umowa przekazywania stypendium

w roku szkolnym 2004/2005

Zawarta w dniu..........................pomiędzy

Projektodawcą[5] …………………………………… ....................................................................

/nazwa Jednostki/

w …………………………kod pocztowy……………….ulica………………………nr……

a…………………………………………………………………………………………………

/imię i nazwisko rodzica lub opiekuna prawnego/

zamieszkałym w..............................kod pocztowy.................ulica....................................nr.......

Umowa dotyczy przekazywania stypendium finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków Budżetu Państwa w ramach Działania 2.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzezprogramy stypendialne” Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, uczniowi/uczennicy

Imię i nazwisko…………………………………………….. PESEL………………………

Data i miejsce urodzenia …………………………………………………………………...

Imiona rodziców…………………………………………………………………………….

Zamieszkały/a w …………………kod pocztowy …………ulica………………….nr……

§ 1

Projektodawca zobowiązuje się do przekazywania stypendium zgodnie z Regulaminem przyznawania i przekazywania stypendiów w roku szkolnym 2004/2005dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych umożliwiających uzyskanie świadectwa dojrzałości/maturalnego (zwanego dalej Regulaminem) podpisanym i przyjętym przez Organ Prowadzący/Dotujący w dniu.......................................

§ 2

Uczeń/uczennica otrzymujący/a stypendium zobowiązuje się do wydatkowania stypendium zgodnie z Regulaminem i do systematycznego przedstawiania rachunków i faktur, które umożliwią rozliczenie stypendium.

§ 3

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu weryfikacji ( zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r o ochronie danych osobowych ( Dz. U. Nr 133, poz.833)

…………………………………………. ……………. ……………………

/podpis rodzica lub opiekuna prawnego/ /podpis dyrektora szkoły/



[1] Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 marca 2004 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz.U. z 2004 r. poz. 45 Nr 433).

[2] j.w.

[3] j.w.

[4] Należy wpisać odpowiedni Organ Prowadzący/Dotujący Szkołę lub Szkołę, jeżeli zostało jej przekazane prowadzenie projektu.

[5] Przy sporządzaniu umowy należy wpisać odpowiedni Organ Prowadzący/Dotujący Szkołę lub Szkołę, jeżeli zostało jej przekazane prowadzenie projektu.


 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.