Węgrów 1863- Polskie Termopile Wernisaż

Węgrów 1863- Polskie Termopile Wernisaż

9 marca (czwartek) 2023 r. o godz. 11.00 w Sali Wirydarz w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie odbył się wernisaż, który powstał z okazji 160. Rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Autorem wystawy, która opowiada o przebiegu Powstania Styczniowego na terenie powiatu węgrowskiego jest Roman Postek, historyk sztuki, wieloletni Dyrektor Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, który od lat gromadzi dokumenty i informacje dotyczące walk powstańczych oraz osób zaangażowanych w przebieg tego zrywu niepodległościowego. W swoim wystąpieniu kustosz Muzeum Wielokulturowego po krótce omówił prezentowane plansze.

Dzisiejszą uroczystość otworzyła Starosta Ewa Besztak, która przywitała zgromadzonych gości m.in. Senator RP Marię Koc, Mario Mikodę Prezesa Zarządu Fundacji Kopernikowskiej w Chicago, Bogdana Bosaka Członka Zarządu Fundacji, Adama Balę Pełnomocnika Zarządu Fundacji Kopernikowskiej ds. kontaktu z Polską,  Ks. kan. dr Romualda Koska Proboszcz Parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy, Wicestarostę Marka Renika, Członków Zarządu Powiatu Węgrowskiego Tadeusza Kota, Artura Lisa, Łukasza Komorowskiego Radnego Powiatu, Roberta Gołaszewskiego Burmistrza Łochowa, Z-cę Burmistrza Miasta Węgrowa Halinę Ulińską, Beatę Gashi Przewodniczącą Rady Miasta, Andrzeja Grabka Radnego Rady Miasta, , por. Andrzeja Wąsowskiego, kpr. Artura Salacha z 53 batalionu lekkiej piechoty w Siedlcach, 5 Mazowieckiej Brygady WOT, Jacka Nowotniaka Dyrektora ZSP im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie. Byli również obecni uczniowie klasy mundurowej pod opieką pani Edyty Kozieł. Nauczyciele i młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie i Szkoły Podstawowej im. Jana Dobrogosta Krasińskiego.

Następnie głos zabrała Senator RP Maria Koc, która przybliżyła wszystkim osobę Romana Postka oraz jego wkład w powstanie tej wystawy. Kolejnym punktem wydarzenia było przekazanie na ręce Marii Koc przez por. Andrzeja Wąsowskiego podziękowań za pomoc, zaangażowanie i wsparcie 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój”. Przekazano również do Centrum Dialogu Kultur cenne zbiory związane z osobą bp. Adolfa Szelążka.

Pięknym akcentem podczas trwania tego wydarzenia był występ obdarzonej wspaniałym głosem uczennicy klasy IV TEK – Emilii Paczuskiej, która zaśpiewała dwa utwory patriotyczne „Miejcie nadzieję” oraz „Smutno mi Boże” do wiersza Norwida.

Wystawę dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wsparcia finansowego udzielił również Instytut Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica, na czele z Prezesem Instytutu Krystianem Jaworskim. Projekt realizuje Stowarzyszenie Klasztor Węgrów Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie.