Szkolenie dla Kół Gospodyń Wiejskich

Szkolenie dla Kół Gospodyń Wiejskich

Starosta Węgrowski Ewa Besztak i Kierownik Biura Powiatowego ARMiR Artur Salach byli organizatorami szkolenia dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Węgrowskiego, które odbyło się 11 lutego b.r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie.

W spotkaniu oprócz przedstawicieli i członków ponad 40 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu węgrowskiego udział wzięli także: dyrektor MODR Warszawa- Sławomir Piotrowski, dyrektor Oddziału MODR w Siedlcach - Józef Romańczuk, dyrektor biura Senator Marii Koc - Michał Piotrowski, dyrektor biura Posła Macieja Górskiego - Maciej Robak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Węgrowie - Janina Puścian-Roszkowska, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach - Anna Kaszuba, kierownik Powiatowego Zespół Doradztwa Rolniczego w Węgrowie - Bożena Kisielińska, Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Węgrowie - Adam Kowalczyk, Przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego - Leszek Redosz, członkowie Zarządu Powiatu - Tadeusz Kot i Włodzimierz Miszczak, Radny Powiatowy - Łukasz Komorowski, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski a także pracownicy ARMiR, MODR, US, PSS-E i KRUS.

Zebranych przywitała Starosta Węgrowski Ewa Besztak, podkreślając jak ważna i cenna  jest aktywność KGW dla małych społeczności wiejskich, poprzez którą następuje integracja środowiska lokalnego. Dziękując za tak liczne przybycie Starosta wyraziła nadzieję, że poruszane tematy będą pomocne w rozwoju dalszej działalności Kół. Zaprosiła także wszystkich do udziału w organizowanej przez powiat kolejnej edycji Pikniku Kół Gospodyń Wiejskich, który odbędzie się w pierwszy weekend sierpnia.

Podczas szkolenia uczestnicy wysłuchali prelekcji dotyczących: rozliczania KGW, w tym uproszczonej ewidencji przychodów i rozchodów; wymogów w zakresie bezpieczeństwa żywności i żywienia, organizacji pokazów kulinarnych i krótkiego łańcucha żywieniowego a także uczestnictwa w systemach jakości potraw. Przedstawiciele KRUS przedstawili możliwości pozyskiwania środków na działalność KGW z Funduszu Składkowego. Dobrymi praktykami podzieliły się z uczestnikami szkolenia przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Karczewca i Matał.

Podsumowując szkolenie kierownik Biura Powiatowego ARiMR – Artur Salach przedstawił informacje dotyczące współpracy z KGW w 2019r.

W trakcie spotkania i po jego zakończeniu do dyspozycji uczestników przygotowane zostały stoiska informacyjne poświęcone poruszanym zagadnieniom.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Senator RP Marii Koc oraz Posła na Sejm RP Maciej Górski.