Ślubowanie klasy mundurowej

Ślubowanie klasy mundurowej

"Ojczyzna – to my sami, to serca nasze własne”

Dnia 4-go kwietnia 2019r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Kochanowskiego w Węgrowie odbyło się ślubowanie uczniów pierwszej klasy mundurowej II Liceum Ogólnokształcącego. Hasłem przewodnim były słowa księdza Piotra Skargi „Ojczyzna – to my sami, to serca nasze własne”. Uroczystość rozpoczęła się od pokazu musztry, a potem odśpiewany został hymn państwowy i nastąpiła najważniejsza część, czyli ślubowanie. Wyróżnieni uczniowie klasy I złożyli przysięgę na sztandar szkoły. Dyrektor placówki – pan Jacek Nowotniak w swoim wystąpieniu podkreślił, że nie byłoby wolnej Polski bez ludzi w mundurach. Mundur zobowiązuje do bycia uczciwym człowiekiem, do szlachetnych zachowań, jest symbolem odwagi i umiłowania ojczyzny.

Całość uświetniła obecność wielu dostojnych gości: Wicestarosty Węgrowskiego – Pana Marka Renika, Przedstawiciel Zarządu Powiatu Węgrowskiego w osobach - Tadeusza Kota, Artura Lisa, Włodzimierza Miszczaka, Burmistrza Miasta Węgrowa - Pana Pawła Marcheli, Wiceburmistrza Miasta Węgrowa – Pani Haliny Ulińskiej. Proboszcza Bazyliki Mniejszej w Węgrowie, Dziekana Węgrowskiego - ks. Prałata Leszka Gardzińskiego, Proboszcza Parafii św. Piotra
z Alkantary i św. Antoniego z Padwy - ks. kan. dr Romualda Koska, Proboszcza Parafii Św. Ojca Pio - ks. Andrzeja Falkowskiego, Proboszcza Administratora Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Węgrowie -  ks. Pawła Szwedo, Komendanta Powiatowego Policji w Węgrowie - Insp. Andrzeja Styrczuli, Komendanta Powiatowego PSP w Węgrowie - St. bryg. Jarosława Soszyńskiego, Szefa Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Mińsku Mazowieckim – Mjr Artura Smala, Dowódcy 4 Kompanii Lekkiej Piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej– Ppor. Pawła Wołosza, Przedstawicieli Stowarzyszenia „Niezłomni Węgrów” - Płk Krystyna Rozpary, Tomasza Staręgi oraz w imieniu Komendanta-Rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie - Insp. dr hab. Marka Fałdowskiego – Prorektora ds. Studenckich Mł. Insp. Dr. Sławomira Zubańskiego.

Wicestarosta Pan Marek Renik w wystąpieniu podkreślił doniosłość wydarzenia i pogratulował uczniom wyboru klasy mundurowej. Życzył uczniom odpowiedzialnej postawy, solidnego wypełnienia swoich obowiązków w ramach edukacji wojskowej, policyjnej, pożarnicze a w przyszłości pracy w służbach mundurowych.

Ostatnim punktem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu szkolnego zespołu muzyczno - wokalnego.

Info: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie
Fot. J. Baum