Powiatowo-gminne obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Powiatowo-gminne obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

W niedzielę 8 września w Hucie Gruszczyno (gm. Stoczek) odbyły się powiatowo-gminne obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. 10 września 1939 r. na przedpolach tej miejscowości rozegrała się bitwa, w której zginęło ponad 100 polskich żołnierzy.

Obchody w Hucie Gruszczyno rozpoczęto uroczystym złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod Krzyżem upamiętniającym bitwę w pobliskim lesie. Następnie zgromadzone pod strażnicą OSP w Hucie Gruszczyno poczty sztandarowe przemaszerowały do kaplicy pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, w której została odprawiona msza św. pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Piotra Sawczuka. Zgromadzonych na uroczystościach powitał Wójt Gminy Stoczek Zbigniew Kłusek, a historię pamiętnej bitwy przybliżył Komendant OSP Grygrów Tadeusz Cichocki. Po zakończonym nabożeństwie uczniowie Szkoły Podstawowej w Grygrowie przedstawili okolicznościową akademię. Przed Kaplicą można było także obejrzeć wystawę dotyczącą historii upamiętnienia miejsca, na którym rozegrała się bitwa, przygotowaną przez druhów i druhny z OSP.

Dalsza część obchodów, którą prowadził Radny Rady Miasta Węgrowa Tomasz Staręga, odbyła się pod strażnicą OSP w Hucie Gruszczyno. Tam ks. bp Piotr Sawczuk poświęcił pamiątkową tablicę, która zostanie złożona przy Krzyżu upamiętniającym bohaterskich żołnierzy z bitwy pod Hutą.

Po odczytaniu apelu pamięci Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Maciej Górski odczytał list od Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc. Następnie słowa do zebranych skierowali: Poseł Anna Siarkowska, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc i Wicestarosta Węgrowski Marek Renik. Po zakończonych przemówieniach zgromadzone delegacje złożyły kwiaty i znicze pod Pomnikiem Niepodległości znajdującym się przy strażnicy.

W obchodach udział wzięli: Poseł Anna Maria Siarkowska, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Maciej Górski, Wicestarosta Węgrowski Marek Renik, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Krzysztof Onaszkiewicz, Członek Zarządu Powiatu Węgrowskiego Tadeusz Kot, Radni Rady Powiatu: Małgorzata Zyśk, Jarosław Grenda, Paweł Stelmach, Wójt Gminy Stoczek Zbigniew Kłusek wraz z Radnymi, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, Wójt Gminy Miedzna Tadeusz Okulus, Wójt Gminy Liw Bogusław Szymański, Wójt Gminy Sadowne Waldemar Cyran, Prezes OSP Grygrów Tadeusz Cichocki, z-ca Komendanta Policji w Łochowie podkomisarz Tomasz Guzek, dyrektor ZSP im. J. Kochanowskiego w Węgrowie Jacek Nowotniak, proboszcz parafii w Starej Wsi ks. Marek Sidoruk, proboszcz parafii w Stoczku ks. kan. Zbigniew Grabowski, delegacja Gminnego Koła Kombatantów R.P. w Stoczku,  mieszkańcy Huty Gruszczyno i okolicznych miejscowości a także zaproszeni goście.

Obchody uświetniła swą obecnością młodzież klas mundurowych ZSP im. J. Kochanowskiego w Węgrowie, Jednostki Strzeleckiej  „Niezłomni” Węgrów oraz harcerze. Oprawę muzyczną przygotowała Miejska Orkiestra Dęta z Sokołowa Podlaskiego.

Uroczystości zorganizowane zostały przez Powiat Węgrowski i Gminę Stoczek, przy współudziale OSP Grygrów. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc.

Bitwa pod Hutą Gruszczyno, która rozegrała się 10 września 1939 roku i jest jedną z wielu mało znanych bitew Kampanii Wrześniowej. 8 września wojska niemieckie w okolicach Broku uchwyciły przyczółek na południowym brzegu rzeki Bug. Po nieudanym kontrataku wojsk polskich, wojska niemieckie kontynuowały marsz na południe. Wycofujące się polskie oddziały pod naporem wojsk niemieckich postanowiły zatrzymać nieprzyjaciela w rejonie wsi Huta Gruszczyno i Żulin (był to 114 i 115 pp. prawdopodobnie pochodzące z rozbitych jednostek 33 i 41 dyw. piechoty). Wojska polskie okopały się na najwyższym wzniesieniu w okolicy, jakim było wzgórze w Żulinie. O zaciekłości walk świadczą straty zarówno z jednej jak i z drugiej strony. Na samym wzgórzu pochowano ok. 50 żołnierzy. Wszyscy polegli 10 września 1939 roku w Bitwie pod Hutą Gruszczyno. Poległych pochowano na polu bitwy. W 1940 roku, staraniem ówczesnego wójta gminy Starawieś Pawła Basika oraz starowiejskiego proboszcza ks. Józefa Blocha, 86 poległych ekshumowano pochowano we wspólnej mogile na cmentarzu w Starejwsi. Groby innych poległych znajdują się na cmentarzu w Stoczku.