Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Z tej okazji pod pomnikiem poświęconym Leokadii Piątkowskiej w Węgrowie wieńce złożyli: Starosta Węgrowski Ewa Besztak, dyrektor biura Senator Marii Koc Michał Piotrowski, Burmistrz Miasta Węgrowa Paweł Marchela, Wiceburmistrz Halina Ulińska oraz przedstawiciele Rady Powiatu i Rady Miasta.

Wicestarosta Marek Renik i dyrektor biura Senator Marii Koc Michał Piotrowski złożyli kwiaty pod pomnikami upamiętniającymi Polaków ratujących Żydów w Sadownem i Stoczku.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowiony z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy. Tego dnia wspominamy wszystkich Polaków zaangażowanych w niesienie pomocy swoim żydowskim sąsiadom, którzy doświadczyli ogromu zła ze strony niemieckich okupantów. Święto obchodzimy 24 marca – tego dnia 1944 r. niemieccy żandarmi w bestialski sposób zamordowali ośmioosobową rodzinę Ulmów z Markowej koło Łańcuta za ukrywanie Żydów.