Mazowieckie Święto Chleba

Mazowieckie Święto Chleba

Wręczanie nagród (galeria: 1)

Węgrowski Ośrodek Kultury i Terenowy Zespół Doradczy w Węgrowie byli organizatorami Mazowieckiego Święta Chleba, które odbyło się 11 września 2016 roku w Węgrowie. Rozpoczęło się ono uroczystą Mszą Świętą w węgrowskiej Bazylice Mniejszej w intencji rolników. Główne uroczystości odbyły się na Rynku Mariackim w Węgrowie, podczas których rozstrzygnięty został konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” i „Najsmaczniejszy chleb wiejski”.

W konkursie „na najsmaczniejszy chleb wiejski” jury przyznało:

I miejsce – Martyna Częścik z Żulina

II miejsce – Klub 4H „Aster” z Publicznego Gimnazjum w Korytnicy

III miejsce – Irena i Danuta Zawadzkie z Żulina

oraz trzy wyróżnienia:

- Stowarzyszenie „LIWIANKA” z Liwa

- Bożena Rudaś z Woli Orzeszowskiej

-Krystyna Samsel z Czarni

Na konkurs „na najpiękniejszy wieniec dożynkowy” zgłoszono 22 wieńce.

W kategorii „wieńce dożynkowe tradycyjne” jury przyznało:

I miejsce – Zofia Salach i Ewa Salach z Kryp

II miejsce – Zespół Ludowy „IWOWIANKI” z miejscowości Iwowe

III miejsce – Sołectwo Chmielew

oraz jedno wyróżnienie

- Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Borzychy

W kategorii „wieńce o formach obcych tradycji ludowych” jury postanowiło przyznać:

I miejsce – Irena i Danuta Zawadzkie

II miejsce – Stowarzyszenie „LIWIANKI” z Liwa

III miejsce – Klub Seniora „MALINKI” z Wyszkowa

oraz 3 wyróżnienia:

- Klub 4H „Aster” z Publicznego Gimnazjum w Korytnicy

- Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Wsi Międzyleś

- Sołectwo Sojkówek.

Skład komisji konkursowej:

1. Sylwia Kowieska – Przewodnicząca Komisji, instruktor WOK

2. Iwona Olkowska – Starszy Doradca Rolniczy Terenowego Zespołu Doradczego w Węgrowie

3. Michał Postek – Kierownik Terenowego Zespołu Doradczego w Węgrowie

4. Marek Matusik – Radny Rady Powiatu Węgrowskiego, Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej

5. Barbara Kąkol – Zastępca Dyrektora Węgrowskiego Ośrodka Kultury

Obecna na uroczystości Wicestarosta Halina Ulińska podkreśliła ciężką i odpowiedzialną pracę rolników. Pogratulowała talentu i umiejętności wypieku chleba oraz wykonywania pięknych wieńców dożynkowych.

Podziękowała za organizację Mazowieckiego Święta Chleba w Węgrowie, stolicy powiatu Pani Katarzynie Zabadale Dyrektorowi Węgrowskiego Ośrodka Kultury oraz Panu Michałowi Postkowi Kierownikowi Terenowego Zespołu Doradczego w Węgrowie.

Mazowieckie Święto Chleba uświetniły występy Zespołu Ludowego Węgrowianie, Miejskiej Orkiestry Dętej, Zespołu „Złote lata” z Sokołowa Podlaskiego oraz Zespołu „Góralska Hora”.

Stoisko Pani Jadwigi Kresy z Węgrowa (galeria: 2)
Stoisko Pani Martyny Częścik z Żulina (galeria: 3)
Stoisko Pani Stanisławy Góral z Żulina (galeria: 4)
Stoisko Pań Ireny i Danuty Zawadzkich z Żulina (galeria: 5)