72. rocznica wyzwolenia Węgrowa

72. rocznica wyzwolenia Węgrowa

Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej przy Parku Miejskim w Węgrowie, ul. Kościuszki (galeria: 1)

W niedzielę, 7 sierpnia b.r. przedstawiciele Samorządu Powiatu Węgrowskiego wzięli udział w uroczystościach związanych z 72. rocznicą wyzwolenia Węgrowa przez Armię Krajową oraz 26. rocznicą powstania Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu „Smoła".

Rozpoczęła je uroczysta msza św. w Bazylice Mniejszej w Węgrowie, koncelebrowana przez Ks. Biskupa prof. dr hab. Tadeusza Pikusa. Po jej zakończeniu uczestnicy w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowali pod Pomnik Armii Krajowej, aby złożyć hołd poległym. Obecni na uroczystościach kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, duchowni, zaproszeni goście i mieszkańcy Węgrowa wysłuchali apelu poległych, któremu towarzyszyła salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy oddziałów Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego. Następnie licznie zgromadzone delegacje złożyły kwiaty.

W uroczystościach wzięli udział: Wicemarszałek Senatu RP Pani Maria Koc, Senator Anna Maria Anders, Członek Zarządu Woj. Mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu Zygmunt Orłowski, Wicestarosta Węgrowski Halina Ulińska i Członek Zarządu Powiatu Andrzej Kruszewski.

Uroczystości pod pomnikiem AK zakończyło wykonanie pieśni „Rota” przez Miejską Orkiestrę Dętą z Węgrowa. Następnie autokary przewiozły uczestników na cmentarz parafialny, na którym odsłonięto Tablicę Pamięci kpt. Henryka Chudzika.

Żołnierze oddziałów Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego (galeria: 2)
Przemarsz uczestników obchodów pod Pomnik AK (galeria: 3)
Poczet Sztandarowy Powiatu Węgrowskiego (galeria: 4)
Przemarsz uczestników obchodów pod Pomnik AK (galeria: 5)