powiatwegrowski.pl - Strona główna

156. rocznica Bitwy pod Węgrowem

Drukuj
(galeria: 1)

W niedzielę, 3 stycznia 2019r., odbyły się uroczystości upamiętniające 156. rocznicę Bitwy pod Węgrowem.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w Bazylice Mniejszej w Węgrowie, której przewodniczył ordynariusz drohiczyński ks. bp Tadeusz Pikus. Po jej zakończeniu podstawione autokary przewiozły uczestników pod Pomnik Powstańców znajdujący się na Gościńcu Niepodległości. Przedstawicieli lokalnych samorządów, środowisk społecznych, duchowieństwa, instytucji i mieszkańców Węgrowa powitał Burmistrz Paweł Marchela. Głos zabrali także: Starosta Węgrowski Ewa Besztak i Radny Powiatu Węgrowskiego Jarosław Grenda. Modlitwę za poległych w Bitwie pod Węgrowem odmówił ks. bp Tadeusz Pikus. Po oficjalnych przemówieniach zgromadzone delegacje złożyły kwiaty. Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentowali Starosta Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik i Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Redosz.

Ważnym punktem obchodów było złożenie przysięgi przez nowych harcerzy z Hufca ZHP w Węgrowie. Hołd powstańcom oddała także społeczność grupy Aktywni Węgrów, która zorganizowała bieg na trasie Zalew - Pomnik Powstańców.

Rangę uroczystości podkreślał udział licznych pocztów sztandarowych,  młodzieży w replikach strojów powstańczych i klas mundurowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie a także pododdziałów należących do organizacji Jednostka Strzelecka Niezłomni Węgrów. Oprawę muzyczną zepewniła Miejska Orkiestra Dęta z Węgrowa.

Po zakończonych uroczystościach w Węgrowskim Ośrodku Kultury zainteresowani  wysłuchali wykładu dr Rafała Dmowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach „Co wiemy o Bitwie pod Węgrowem” a także wysłuchali koncertu zespołu INTERMEZZO.

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
Zrromadzonych na uroczystościach powitał Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela (galeria: 6)
Wystąpienie Starosty Węgrowskiego Ewy Besztak (galeria: 7)
Wystąpienie Radnego Rady Powiatu Węgrowskiego Jarosława Grendy (galeria: 8)
W intencji zmarłych modlitwę odmówił ks. bp Tadeusz Pikus (galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)
(galeria: 13)
(galeria: 14)
W imieniu Samorządu Powiatu Węgrowskiego kwiaty złożyli: Starosta Ewa Besztak, Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Redosz i Wicestarosta Marek Renik (galeria: 15)
Przedstawiciele Miasta Węgrów: Przewodnicząca Rady Miasta Zofia Paczuska, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela i Z-ca Burmistrza Halina Ulińska (galeria: 16)
(galeria: 17)
(galeria: 18)
(galeria: 19)
(galeria: 20)
(galeria: 21)
(galeria: 22)
(galeria: 23)
(galeria: 24)
(galeria: 25)
(galeria: 26)
(galeria: 27)
(galeria: 28)
(galeria: 29)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.