156. rocznica Bitwy pod Węgrowem

156. rocznica Bitwy pod Węgrowem

W niedzielę, 3 stycznia 2019r., odbyły się uroczystości upamiętniające 156. rocznicę Bitwy pod Węgrowem.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w Bazylice Mniejszej w Węgrowie, której przewodniczył ordynariusz drohiczyński ks. bp Tadeusz Pikus. Po jej zakończeniu podstawione autokary przewiozły uczestników pod Pomnik Powstańców znajdujący się na Gościńcu Niepodległości. Przedstawicieli lokalnych samorządów, środowisk społecznych, duchowieństwa, instytucji i mieszkańców Węgrowa powitał Burmistrz Paweł Marchela. Głos zabrali także: Starosta Węgrowski Ewa Besztak i Radny Powiatu Węgrowskiego Jarosław Grenda. Modlitwę za poległych w Bitwie pod Węgrowem odmówił ks. bp Tadeusz Pikus. Po oficjalnych przemówieniach zgromadzone delegacje złożyły kwiaty. Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentowali Starosta Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik i Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Redosz.

Ważnym punktem obchodów było złożenie przysięgi przez nowych harcerzy z Hufca ZHP w Węgrowie. Hołd powstańcom oddała także społeczność grupy Aktywni Węgrów, która zorganizowała bieg na trasie Zalew - Pomnik Powstańców.

Rangę uroczystości podkreślał udział licznych pocztów sztandarowych,  młodzieży w replikach strojów powstańczych i klas mundurowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie a także pododdziałów należących do organizacji Jednostka Strzelecka Niezłomni Węgrów. Oprawę muzyczną zepewniła Miejska Orkiestra Dęta z Węgrowa.

Po zakończonych uroczystościach w Węgrowskim Ośrodku Kultury zainteresowani  wysłuchali wykładu dr Rafała Dmowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach „Co wiemy o Bitwie pod Węgrowem” a także wysłuchali koncertu zespołu INTERMEZZO.

Zrromadzonych na uroczystościach powitał Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela (galeria: 6)
Wystąpienie Starosty Węgrowskiego Ewy Besztak (galeria: 7)
Wystąpienie Radnego Rady Powiatu Węgrowskiego Jarosława Grendy (galeria: 8)
W intencji zmarłych modlitwę odmówił ks. bp Tadeusz Pikus (galeria: 9)