Uroczyste otwarcie Parku Kulturowo-Historycznego na Zamku w Liwie

Uroczyste otwarcie Parku Kulturowo-Historycznego na Zamku w Liwie

11 maja b.r. otwarto Park Kulturowo-Historyczny na Zamku Książąt Mazowieckich w Liwie. Uroczystości połączone zostały z piknikiem, który zgromadził tłumy odwiedzających.

Podczas wydarzenia organizatorzy zapewnili moc atrakcji. Dla odwiedzających udostępniona została wieża, piwnice oraz pomost Przygródka i sale wystawowe. Na terenie przy Zamku zorganizowano piknik z pokazami walk rycerskich i konnych, możliwość przepłynięcia kajakiem a także koncerty zespołów:” Sokołowianie”, „Żemerwa” oraz „Stara Kuźnia”. Stoisko z materiałami promocyjnymi miał również powiat węgrowski.

Na wydarzenie przybyli m.in. wicemarszałek Senatu Maria Koc, członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, starosta węgrowski Ewa Besztak, prezydent miasta Siedlce Andrzej Sitnik, burmistrz Węgrowa Paweł Marchela wraz z wiceburmistrz Haliną Ulińską, wójt gminy Liw Bogusław Szymański, radny Sejmiku Mazowieckiego Maciej Górski, dyrektor siedleckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Magdalena Sałata i dyrektor Mazowieckiej Organizacji Turystycznej Jan Błoński. Zabranych powitał dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie Roman Postek, który na ręce Członka Zarządu Województwa Mazowieckiego Janiny Ewy Orzełowskiej przekazał podziękowania za sfinansowanie zrealizowanej inwestycji wraz z symbolicznym kluczem do Zamku. Po oficjalnych wystąpieniach goście przeszli na most przy wieży, gdzie po poświęceniu Parku przez Księdza Proboszcza Liwskiego ks. kan. Henryka Sączka oficjalnie przecięto wstęgę.

Nowo otwarty Park Kulturowo-Historyczn przy Zamku Książąt Mazowieckich w Liwie nawiązuje do warowni książąt mazowieckich i królowej Bony z XV-XVI w. Podczas realizacji zadania zrekonstruowane zostały częściowo mury kurtynowe oraz piwnice gotyckiego Domu Wielkiego przeznaczone na wystawy czasowe i lekcje muzealne. Odtworzono także stumetrowy most na Przygródku. Dla najmłodszych zorganizowano rycerski plac zabaw, a dla kajakarzy pomost pływający i wiatę.  Inwestycja o wartości ponad 4 800 000 zł zrealizowana została w całości ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.