Rodzina Postków upamiętniona przez Instytut Pileckiego

Rodzina Postków upamiętniona przez Instytut Pileckiego

Rodzina Postków ze Stoczka, to już druga rodzina po Lubkiewiczach z Sadownego upamiętniona przez Instytut Pileckiego w ramach projektu „Zawołani po imieniu”.

Julianna i Stanisław Postkowie mieszkali w Stoczku razem z ośmiorgiem dzieci. W 1943 roku niemieccy żandarmi, za pomoc, której udzielali 17 osobom pochodzenia żydowskiego, aresztowali Stanisława, Henryka i Wacława, a następnie zabrali ich do więzienia na Pawiaku. Juliannę Postek zakatowali. Zmarła następnego dnia na skutek poniesionych obrażeń.

W wydarzeniu, które odbyło się 30 czerwca w Stoczku wzięła udział córka Julianny i Stanisława – Cecylia Borkowska. W wydarzeniu wzięła także udział Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, Wicestarosta Węgrowski Marek Renik, Wójt Gminy Stoczek Zbigniew Kłusek oraz wielu znamienitych gości.

Fot. Instytut Pileckiego, FB/Marek Renik