Jak chronić dzieci i młodzież przed nałogowymi zachowaniami?- konferencja

Jak chronić dzieci i młodzież przed nałogowymi zachowaniami?- konferencja

Konferencja "Jak chronić dzieci i młodzież przed nałogowymi zachowaniami?" (galeria: 1)

Konferencja „Jak chronić dzieci i młodzież przed nałogowymi zachowaniami?”, która odbyła się 29 listopada 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Węgrowie, była już 8. z cyklu dotyczącego problematyki wychowania i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Przybyli na nią przedstawiciele lokalnych samorządów, policji, kuratorzy sądowi, dyrektorzy szkół i pedagodzy z terenu Powiatu Węgrowskiego. Otwarcia konferencji dokonała Wicestarosta Halina Ulińska, dziękując wszystkim za przybycie.

Zebrani wysłuchali następujących referatów: „Nałogowe zachowania – rodzaje, objawy, fakty i mity” – Beaty Rybińskiej, pedagoga Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Węgrowie, „Rozwijanie umiejętności wspierających i chroniących dzieci i młodzież” – Aleksandry Iwaneczko-Kresy, psychologa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Węgrowie, „Dobra komunikacja kluczem do porozumienia – jak rozmawiać z rodzicem i uczniem” – Joanny Romańskiej, psychologa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Węgrowie. Izabela Ratyńska dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Węgrowie przedstawiła charakterystykę placówek świadczących pomoc w zakresie uzależnień. Głos w dyskusji zabrał Bogdan Doliński Wójt gminy Grębków, który zwrócił uwagę na  rolę rodziny w procesie wychowania młodego człowieka.

Podsumowując konferencję Wicestarosta Halina Ulińska podkreślała rolę pedagogizacji i funkcji szkoły w przeciwdziałaniu nałogowym zachowaniom. Zwróciła uwagę na konieczność współpracy z rodziną, w której to dziecko nabywa podstawowe wartości moralne i wzorce zachowań.

Uczestnicy przyjęli następujące wnioski:

- propagowanie wiedzy wśród rodziców dotyczącej uzależnień behawioralnych

- konieczność pracy nad wychowaniem prospołecznym i zgodnym z normami moralnymi

- edukacja rodziców ukierunkowana na rozwój umiejętności wychowawczych już w początkowych etapach rozwoju dziecka.

Wicestarosta Halina Ulińska przywitała uczestników konferencji (galeria: 2)
Uczestnicy konferencji (galeria: 3)
Wystąpienie Wicestarosty Haliny Ulińskiej (galeria: 4)
Wystąpienie pedagoga PP-P w Węgrowie Beaty Rybińskiej (galeria: 5)