powiatwegrowski.pl - Strona główna

Współzawodnictwo sportowe szkół - 2007

Drukuj

O współzawodnictwie sportowym szkół

Nieuchronnie zbliżamy się ku końcowi 2007 roku. Czas, zatem do podsumowań współzawodnictwa sportowego szkół za miniony rok szkolny 2006/2007. Współzawodnictwo sportowe szkół z terenu powiatu węgrowskiego odbywa się na bazie realizacji Kalendarza imprez sportowych wszystkich typów szkół: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne. Uczestnictwo oraz osiągnięcia uczniów z poszczególnych dyscyplin i konkurencji sportowych ujętych w Kalendarzu przeliczane jest na punkty, a następnie określany jest ranking szkół w zakresie osiągnięć sportowych.
Co roku władze Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Węgrowie organizują spotkanie podsumowujące sportowe współzawodnictwo, tak też będzie w tym roku.Ze względu na znaczne zróżnicowanie wielkości szkół podstawowych zostały zastosowane dwie kategorie tych szkół: szkoły liczące do 150 uczniów i powyżej tej liczby. Z uwagi na zasięg terytorialny „Gazety…” skupię się głownie na szkołach z terenu naszej gminy.
W kategorii szkół podstawowych „mniejszych” bardzo wysoki wynik uzyskała Szkoła Podstawowa w Grygrowie gromadząc 176 pkt., co dało im przewagę nad drugą z kolei – Szkołą Podstawową w Starejwsi aż o 83 punkty. Trzecie miejsce zajęła szkoła z terenu naszej Gminy: Szkoła Podstawowa w Gwizdałach z dorobkiem 75,5 pkt, w tym 34 pkt za indywidualne biegi przełajowe i 15,5 pkt za mini siatkówkę dziewcząt. Natomiast SP w Kalinowcu zajęła 20 m-ce uzyskując 1 pkt. Łącznie w tej kategorii sklasyfikowano 20 szkół (ogółem jest ich 29). We współzawodnictwie nie uczestniczyły: SP Julin, SP Ogrodniki, SP Zambrzyniec.
Spośród szkół podstawowych „większych” (z liczbą uczniów powyżej 150) największe szanse na podium mają szkoły najliczebniejsze i tak też jest w rzeczywistości. I tak Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Węgrowie zebrała 348,5 pkt. Miejsce drugie przypadło Szkole Podstawowej Nr 3 w Łochowie, która zebrała 245,5 pkt., specjalizując się w konkurencjach lekkoatletycznych (139 pkt.) i unihokeju (40 pkt.). Pozostałe szkoły z terenu naszej Gminy zajęły kolejno: SP nr 1 w Łochowie (149 pkt, w tym za biegi przełajowe 76 pkt) – 4 m-ce; SP Kamionna (64,5 pkt) – 6 m-ce głównie dzięki biegom przełajowym (28 pkt) i tenisowi stołowemu chłopców (15,5 pkt); SP Ostrówek (55,5 pkt, w tym za mini siatkówkę dz. i chł. 36 pkt) – 9 m-ce; W powyższej kategorii współzawodnictwa sportowego uczestniczyły wszystkie (jedenaście) szkoły.
Od kilku lat dosyć wyrównana rywalizacja ma miejsce w przypadku pięciu szkół gimnazjalnych (Łochów, gminy Liw, Węgrów, Sadowne i Stoczek). Tak też było w minionym roku szkolnym, gdzie najwyższą lokatę w miejsce sadowieńskiego gimnazjum odzyskało Publiczne Gimnazjum w Łochowie zbierając 469 pkt. (w roku szkolnym 2005/06 łochowskie gimnazjum zajęło 4 miejsce). Było to możliwe głównie dzięki taktycznemu podejściu do współzawodnictwa: oprócz narciarstwa szkoła ta uczestniczyła w zawodach wszystkich pozostałych dyscyplin i konkurencji sportowych ujętych w Kalendarzu imprez. Tak wysoki dorobek punktowy nie byłby możliwy bez istotnych osiągnięć sportowych głównie w pływaniu i sztafetach pływackich (w Łochowie nie ma pływalni) – 85 pkt., biegach przełajowych (75 pkt.), unihokeju (57 pkt.). Miejsce drugie zdobyli uczniowie z Gimnazjum Gminy Liw z siedzibą w Węgrowie uzyskując 373,5 pkt. Powyższej szkole nieznacznie uległo gimnazjum węgrowskie uzyskując 341 pkt., które również w pływaniu upatruje swój klucz do sukcesu (95 pkt.). Pozostałe gimnazja z terenu naszej Gminy uplasowały się: na miejscu 7 – Gimnazjum w Ostrówku (116 pkt, w tym 18 pkt za konkurencje LA, 30 pkt siatkówkę dz. i chł.); na miejscu 10 – Gimnazjum w Gwizdałach (59,5 pkt, w tym za konkurencje LA 28 pkt) Gimnazjum to wyprzedziło o 34 pkt duzo większe Gimnazjum w Wierzbnie. W kategorii gimnazja sklasyfikowano wszystkie 13 gimnazjów, łącznie z gimnazjum specjalnym.
Mniej zacięta rywalizacja ma miejsce w przypadku szkół ponadgimnazjalnych, gdyż wielkość szkoły jest tu decydującym czynnikiem, a tak się składa że liczba uczniów w poszczególnych siedmiu szkołach tego typu na terenie naszego powiatu jest mocno zróżnicowana, od 43 do ponad 1500 uczniów. Jednak miniony rok szkolny był wyjątkowy, gdyż mniej liczne Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie wyprzedziło znacznie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie. Licealiści zebrali 616 pkt., a uczniowie węgrowskiego ZSP – 442 pkt. Przetasowanie nastąpiło również w przypadku lokaty trzeciej tego współzawodnictwa, gdyż Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem (195,5 pkt) wyprzedził Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie (147 pkt), który zyskał najwięcej na piłce nożnej chłopców (46 pkt). Natomiast Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Ostrówku nie została sklasyfikowana (brak uczestnictwa). Łącznie sklasyfikowano 6 szkół ponadgimnazjalnych.

Tadeusz Krupa - Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.