powiatwegrowski.pl - Strona główna

Współzawodnictwo sportowe szkół - 2006

Drukuj

Współzawodnictwo sportowe 2006

Szkolny Związek Sportowy jest powszechną organizacją sportowo-wychowawczą uczniów, nauczycieli, rodziców i działaczy sportu szkolnego. Głównym i najważniejszym zadaniem naszego Stowarzyszenia jest upowszechnianie sportu wśród młodzieży.
Szkolny Związek Sportowy został powołany dla tworzenia i koordynowania sportu wśród dzieci i młodzieży. Zadania oraz wytyczne programowe władz sportowych i oświatowych są realizowane przez Zarząd Powiatowy SZS w Węgrowie.
Zarząd Powiatowy Szkolnego Związku Sportowego w działalności sportowej działa na zasadzie rejonu i działalnością obejmuje Zarządy Miejskie i Gminne w Węgrowie, Łochowie, Grębkowie, Korytnicy, Liwie, Miedznie, Sadownem, Stoczku i Wierzbnie.
Pracujemy w oparciu o roczny plan pracy oraz kalendarz imprez sportowych charakteryzujący się szerokim zasięgiem ilości startującej młodzieży, szkół oraz szerokim programie i wachlarzu dyscyplin sportowych podporządkowanym wprowadzonej w życie reformie uwzględniającej trzystopniową edukację młodzieży: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne.
W roku szkolnym 2005/06 zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy imprezy sportowe dla 3 grup wiekowych dziewcząt i chłopców w następujących dyscyplinach sportowych:
- szkoły podstawowe w 18 dyscyplinach sportowych, gdzie łącznie startowało 1840 uczniów;
- gimnazja w 18 dyscyplinach sportowych, w zawodach startowało 1580 uczniów;
- szkoły ponadgimnazjalne w 15 dyscyplinach sportowych, startowało 620 uczniów.
Ogółem w zawodach na szczeblu powiatu wzięło udział 4040 uczniów. Jest to dowód na to, że młodzież chce brać aktywny udział w formach pozalekcyjnych, trzeba jedynie stworzyć im do tego odpowiednie warunki i możliwości. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali dyplomy, a zwycięskie zespoły puchary i nagrody.
Wśród szkół podstawowych z terenu powiatu węgrowskiego - współzawodnictwo sportowe zostało podzielone na dwa typy szkół; z liczbą uczniów: poniżej 150 i powyżej tej liczby.
W szkołach „mniejszych” liczbowo od lat prym wiedzie Szkoła Podstawowa w Grabinach. Szkoła ta zebrała 156 punktów, podczas gdy druga w kolejności – Szkoła Podstawowa w Grygrowie – uzyskała ich 103. Na miejscu trzecim uplasowała się Szkoła Podstawowa w Zawadach (74 pkt.), a następnie szkoły podstawowe w Kołodziążu, Jartyporach, Starejwsi, Liwie, Zambrzyńcu, Wyszkowie oraz w Pniewniku. To pierwsza dziesiątka. We współzawodnictwie uczestniczyło 20 szkół tego typu.
W drugim typie szkół podstawowych – z liczbą uczniów powyżej 150 osób dominuje od lat Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Węgrowie. Szkoła ta za miniony rok szkolny zebrała aż 546 pkt. Podczas, gdy druga szkoła – Szkoła Podstawowa Nr 3 w Łochowie – 162,5 pkt. Na podium stanęła również Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łochowie (149,5 pkt.). Dalej w kolejności występują szkoły podstawowe z Korytnicy, Ostrówka, Sadownego, Miedzny, Grębkowa, Stoczka, Kamionny i Wierzbna.
Od kilku już lat, szczególnie zacięta rywalizacja we współzawodnictwie szkół z terenu powiatu węgrowskiego odbywa się między szkołami gimnazjalnymi. I tak za rok szkolny 2005/2006 najlepiej wypadło Gimnazjum Publiczne w Sadownem, zbierając 413,75 pkt. Na miejscu drugim, lecz o 82 punkty mniej – Gimnazjum Gminy Liw. Podium osiągnęło również Gimnazjum w Węgrowie z dorobkiem 321,75 pkt. Pozostałe gimnazja uplasowały się w następującej kolejności: Łochów, Stoczek, Ostrówek, Grębków, Gwizdały, Miedzna, Gimnazjum Specjalne w Węgrowie, Korytnicy, Krypy i Wierzbno.
Wśród szkół ponadgimnazjalnych od lat dominuje Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, głównie dzięki wielkości tej szkoły, lecz gdyby nie było zaangażowania młodzieży i nauczycieli wychowania fizycznego, to i wielkość nic by nie pomogła. Zespół ten zebrał we współzawodnictwie 526 pkt. Natomiast druga w Węgrowie szkoła ponadgimnazjalna – Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza uzyskała 410 punktów zajmując drugie miejsce. Kolejne lokaty należą do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie (219 pkt.), Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem (82,5 pkt.), Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Węgrowie i Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Stoczku, obydwie po 9 pkt.
Działalność sportowa SZS w Węgrowie opiera się również na regulaminie Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej na lata 2003-2006, wydanym przez Szkolny Związek Sportowy Warszawy i Województwa Mazowieckiego. W igrzyskach tych odnosiliśmy istotne sukcesy. W mistrzostwach regionu siedleckiego (wschodnie Mazowsze) osiągnęliśmy następujące wyniki:
1 miejsce – SP Węgrów – mini piłka siatkowa dziewcząt
1 miejsce – SP Węgrów – mini piłka ręczna chłopców
1 miejsce – SP Węgrów – pływanie dziewcząt – sztafeta 8 x 25 m
1 miejsce – SP Węgrów – pływanie chłopców – sztafeta 8 x 25 m
1 miejsce - Wioleta Słowik - SP Grygrów – w biegu na 1000
1 miejsce – Mateusz Truszkowski – SP nr 3 Łochów – w biegu na 1000
1 miejsce – GM Węgrów – piłka siatkowa dziewcząt
1 miejsce – GM Gminy Liw– piłka ręczna chłopców
1 miejsce – GM Gminy Liw – piłka nożna chłopców
1 miejsce – ZSP Węgrów – piłka ręczna dziewcząt
1 miejsce – LO Węgrów - piłka siatkowa dziewcząt
2 miejsce – Jarosław Pełka – SP Węgrów – w biegu na 1000
2 miejsce – Adam Besztak - GM Węgrów – w skoku w dal
2 miejsce – GM Stoczek – piłka ręczna dziewcząt
2 miejsce – GM Sadowne – sztafetowe biegi przełajowe dziewcząt
2 miejsce – GM Sadowne – narciarstwo dziewcząt - drużynowo
2 miejsce – GM Sadowne – narciarstwo chłopców - drużynowo
3 miejsce – SP Węgrów – mini piłka ręczna dziewcząt
Zwycięzcy zawodów regionalnych startowali w VIII Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej organizowanych dla szkól podstawowych w Siedlcach, a dla gimnazjów w Płocku zajmując następujące miejsca:
2 miejsce – GM Węgrów - w piłce siatkowej dziewcząt
2 miejsce – Adam Besztak – GM Węgrów – w skoku w dal
3 miejsce – Jarosław Pełka – SP Węgrów – w biegu przełajowym na 1000 m
3 miejsce – Anna Szyszka – GM Sadowne – w biegu na 800 m
4 miejsce – Mateusz Truszkowski – SP nr 3 Łochów – w biegu przełajowym na 1000 m
6 miejsce – Słowik Wioleta – SP Grygrów – w biegu przełajowym na 1000 m
6 miejsce – SP Węgrów - w mini piłce siatkowej dziewcząt
7 miejsce – SP Węgrów – sztafeta 8 x 25 m w pływaniu dziewcząt
8 miejsce – SP Węgrów – sztafeta 8 x 25 m w pływaniu chłopców
9 miejsce – SP Węgrów – w mini piłce ręcznej chłopców
9 miejsce – GM Gminy Liw – w piłce nożnej chłopców
11 miejsce – GM Gminy Liw – w piłce ręcznej chłopców
Węgrów był gospodarzem i organizatorem zawodów VIII Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym drużynowym dziewcząt i chłopców szkół podstawowych, które zostały przeprowadzone w hali sportowej Gimnazjum Gminy Liw.
SZS będąc stowarzyszeniem kultury fizycznej, swoją działalność opiera na zasadach prawa o stowarzyszeniach nie prowadząc działalności gospodarczej, nie zatrudnia również etatowych pracowników. Problemem, który pojawia się co roku w działalności Szkolnego Związku Sportowego jest brak środków na organizację imprez sportowych. W roku 2005 -2006 rozwiązany został przez zrozumienie i przychylność Rady i Zarządu Powiatu poprzez przyznanie dotacji celowych. W imieniu dzieci i młodzieży, a także nauczycieli wychowania fizycznego wszystkim członkom Rady Powiatu, Zarządu, Staroście składamy serdeczne podziękowania.
Działalność SZS byłaby wręcz niemożliwa gdyby nie powszechny udział w pracach organizacyjnych nauczycieli wychowania fizycznego, dyrektorów szkół, sekretarzy miejskich i gminnych SZS, którym również składamy serdeczne podziękowania za włożony trud i wysiłek, poświęcenie również swojego prywatnego czasu.

Jan Tempczyk

Tadeusz Krupa

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.