Złoty Jubileusz Kapłaństwa ks. bpa Antoniego Dydycza w Drohiczynie

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Złoty Jubileusz Kapłaństwa ks. bpa Antoniego Dydycza w Drohiczynie

Drukuj
50- lecie kapłaństwa bp Antoniego  Dydycza (galeria: 1)

13 czerwca diecezja drohiczyńska świętowała Złoty Jubileusz 50 lecia kapłaństwa swego pasterza ks. bpa Antoniego Pacyfika Dydycza

Głównym punktem uroczystości była Eucharystia Jubileuszowa, celebrowana przez Jubilata w katedrze drohiczyńskiej w dniu Jego Patrona św. Antoniego 13 czerwca 2013 roku. Przybyli na nią biskupi z Polski oraz z Białorusi, Litwy i Włoch, księża i członkowie zgromadzeń zakonnych z różnych stron świata, duchowieństwo prawosławne, duża grupa parlamentarzystów, delegacje władz wojewódzkich, samorządowych różnych szczebli, przedstawiciele wielu organizacji i stowarzyszeń oraz wielu diecezjan i gości.

Metropolita białostocki ks. abp Edward Ozorowski odczytał obszerny list skierowany do Jubilata przez Papieża Franciszka, który podkreślił w nim wielką osobowość i zaangażowanie duszpasterskie ks. bpa Antoniego Dydycza w różnych okresach swego życia i na różnorodnych płaszczyznach w Kościele powszechnym i partykularnego.

Ojciec Święty podkreślił też w swym przesłaniu, że życie ks. bpa Dydycza ukazuje w pełni tytuł jego książki zatytułowanej : „ Trzy Miłości – Kościół- Ojczyzna, Rodzin”, jako znaki jego duchowej troski.

Nuncjusz Apostolski w Polsce, w swym przemówieniu podziękował Bogu za dar kapłaństwa, wierności powołaniu i bogactwa duchowego, które dokonało się przez 50 lat kapłaństwa życia Jubilata. Jubileusz to także, podkreślił Nuncjusz, stanowi okazję do ukazanie piękna życia zakonnego i kapłańskiego oraz zachętę do wspaniałomyślnej odpowiedzi młodych ludzi na głos powołania.

Homilię podczas tej Eucharystii wygłosi ks. abp Józef Michalik – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita przemyski oraz kolega Jubilata z czasu studiów seminaryjnych. Przypomniał w niej bogate życie i działalność ks. bpa Antoniego Dydycza, które podobne miało wiele podobieństw do życia św. Antoniego Padewskiego, który odznaczał się darem wymowy, był też franciszkańskim zakonnikiem i przełożonym zakonnym. Mówił również, że kapłaństwo to nieustanny dialog z Chrystusem, dotyczący miłości. Przypomniał działalność Jubilata jako kapucyna, a następnie biskupa drohiczyńskiego. Przypomniał jego pochodzenie, lata szkole, nowicjat w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów i studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży, śluby zakonne oraz dzień 29 czerwca 1963 roku, kiedy to przyjął on święcenia kapłańskie w Łomży z rąk ks. bp. Czesława Falkowskiego. Mówił o latach, gdy był katechetą w Lublinie i duszpasterzem w Białej Podlaskiej. Wspomniał pełnione wysokie funkcje we władzach zakonnych jako był prowincjał Warszawskiej Prowincji Kapucynów i generalny definitor zakonu w Rzymie, pomagając Kościołowi w krajach komunistycznych.

20 czerwca 1994 roku, sakrę biskupią przyjął 10 lipca 1994 w Drohiczynie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Józefa Kowalczyka.

Kaznodzieja przypomniał, że jako biskup drohiczyński odnowił on oblicze diecezji o bogatych tradycjach, mając za swych poprzedników, którzy wiele także wycierpieli wraz z tym terenem. Przypomniał, że Ksiądz Biskup aktywnie włącza się w różne inicjatywy związane z życiem duchowym, społecznym i dziełach materialnych. Podkreślił, że szczyci się on znajomością z licznymi przedstawicielami władz oraz ludźmi różnych stanów i zawodów, którym jest bliskim przez częste spotkania. Wystąpienia bp. Dydycza, często transmitowane w środkach społecznego przekazu rozsławiły Drohiczyn i diecezję.Przypomniał on także, iż zawsze bronił on wartości i wolnych mediów, stając odważnie w ich obronie. Podziękował również za to, że nie brakło mu odwagi i mądrości do ukazywanie bólów moralnych, demaskowanie zafałszowań ideologii materialistycznych, które nie różnią się wiele od ideologii komunistycznych.

„ Nie zawsze budziło to aplauz rządzących, ale budziło to refleksję tam, gdzie winna być budzona”, stwierdził.

Podkreślając zasługi Jubilata w zmaganie się o prawo do obecności Boga w życiu całego narodu, ks. abp Michalik życzył, żeby ten kolejny etap życia, w który wkracza był także sposobnością do odkrywania i dzielenie się owocami łaski Boga.

Życzenia Jubilatowi złożyli też : Prymas Polski ks. abp Józef Kowalczyk, ks. abp Edward Ozorowski oraz przedstawiciele duchowieństwa diecezjalnego, zakonów, władz i rodzin.

Odczytano także niektóre życzenia, nadesłane do ks. bpa Dydycza, wśród których znalazły się także życzenia, napisane w ostatnich dnach ziemskiego życia przez ks. kard. Stanisława Nagyego.

Uroczystości zakończyło podziękowanie Jubilata wszystkim, którzy wnieśli jakikolwiek wkład jego formację i życie oraz jego błogosławieństwo.

 

Tekst:

Ks. Artur Płachno/Podlasie 24

JUBILEUSZ_BP_DYDYCZA_KSAP 1595 (galeria: 2)
JUBILEUSZ_BP_DYDYCZA_KSAP 1324 (galeria: 3)
JUBILEUSZ_BP_DYDYCZA_KSAP 1290 (galeria: 4)
JUBILEUSZ_BP_DYDYCZA_KSAP 1443 (galeria: 5)
JUBILEUSZ_BP_DYDYCZA_KSAP 1468 (galeria: 6)
JUBILEUSZ_BP_DYDYCZA_KSAP 1153 (galeria: 7)
JUBILEUSZ_BP_DYDYCZA_KSAP 0000 (galeria: 8)
JUBILEUSZ_BP_DYDYCZA_KSAP 1156 (galeria: 9)
JUBILEUSZ_BP_DYDYCZA_KSAP 1285 (galeria: 10)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.