Zespół "Orkan" z Sadownego lauratem XXI edycji nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Zespół "Orkan" z Sadownego lauratem XXI edycji nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego

Drukuj
(galeria: 1)

Zespół Tańca Ludowego "Orkan" z Sadownego został laureatem XXI edycji nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego przyznawanej za szczególne zasługi w zakresie promocji województwa mazowieckiego w kraju i na świecie w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.         

Kandydatura została zgłoszona przez Radę Powiatu Węgrowskiego,  która dnia 17 września 2020r. podjęła stosowną uchwałę w sprawie. Na konkursu wpłynęło łącznie 107 zgłoszeń, z których Kapituła konkursu wybrała 10 laureatów.

Zespół Tańca Ludowego "Orkan" powołany w 2009r. przez Mirosławę i Marka Reników,  funkcjonuje przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem. Swoją wieloletnią działalnością przyczynia się do promocji Powiatu Węgrowskiego a zarazem Województwa Mazowieckiego w kraju i na świecie.

Grupa powstała w nawiązaniu do istniejącego wcześniej(od 1951 roku) zespołu folklorystycznego prowadzanego przez pp. Mieczysława i Halinę Chmielewskich przy LO w Sadownem. W 2011 roku, w celu wsparcia działalności Zespołu zostało powołane Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Działam”. Głównym celem Zespołu Tanecznego „Orkan” oraz Stowarzyszenia jest wspieranie wszechstronnego  rozwoju młodych mieszkańców Sadownego i okolic, prowadzenie działalności kulturalnej i oświatowej, kultywowanie tradycji i kultury ze szczególnym uwzględnieniem folkloru Mazowsza, promocja jego bogactwa i różnorodności.

Członkowie zespołu spotykają się na zajęciach tanecznych, na zgrupowaniach, warsztatach artystycznych, obozach kondycyjno – tanecznych. Działalność Zespołu Tańca Ludowego „Orkan” to również: organizacja obozów i zgrupowań wakacyjnych dla młodzieży z Sadownego, na których młodzież poznawała tańce i kulturę Mazowsza; realizacja wielu projektów teatralnych – poszerzających wiedzę uczestników dotyczącą sztuki teatralnej(udział w spektaklach, warsztatach); w związku z jubileuszem  500- lat Sadownego opracowanie i wydanie publikacji o Sadownem pt: „Niedokończona historia”, zorganizowanie sesji popularno-naukowej pod tym samym tytułem a także koncertu jubileuszowego  Filharmonii Narodowej z muzyką naszego wybitnego rodaka – kompozytora Bolesława Szabelskiego.  Zespół uczestniczył w roku 2011 w projekcie „Taniec nie tylko dla gwiazd” sfinansowanym w ramach VII Priorytetu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki  (Działanie 7.3: Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji) z  Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu odtworzono i zakupiono regionalne stroje do tańca, opracowano układy taneczne, przygotowano repertuar regionalny dla zespołu. „Orkan” podczas swojej dotychczasowej działalności realizował także następujące projekty artystyczne: składanki tańców regionalnych i narodowych: Zabawy podlaskie, Tańce Księstwa Warszawskiego, wiązanka tańców starej Warszawy, co roku polonezy studniówkowe, walce i inne tańce.; projekty taneczno - teatralne: „Baśń o chłopcu, który szukał stracha” (na motywach baśni z Mazowsza spisanej przez Oskara Kolberga), „Kalosze” Aleksandra Fredry, Baśń „Kopciuszek”, Spektakl „Ziele na kraterze”(rzecz o bohaterach Powstania Warszawskiego), programy artystyczne na kolejne Zjazdy Absolwentów Liceum w Sadownem. Swoją działalność prezentuje szerokiej społeczności, podczas uroczystości regionalnych i lokalnych.

Zespół Tańca Ludowego „Orkan” z Sadownego jest także laureatem wielu nagród i wyróżnień. Otrzymał m.in.: nagrodę na X Festiwalu Tańca Wirujący Krąg w Ostrowi Mazowieckiej - 2010r.; brał udział w Finale  I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych za „Kalosze” A. Fredry - 2014 (Nagroda - występ w Teatrze Polskim w Warszawie w spektaklu w reż. Andrzeja Seweryna); uczestnik Półfinału w Internetowym Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych  TVP : „Kalosze” A. Fredry 2014; II miejsce w Regionalnym Turnieju Polonezów Studniówkowych w Siedlcach – 2017; uczestniczył w Finale Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Wschodniego Mazowsza 2019.

Występy młodzieży wzbogacają różnorodne uroczystości, nie tylko szkolne, lokalne, powiatowe, ale także ogólnopolskie. Polska muzyka ludowa i taniec popularyzowane są za jego pośrednictwem wpływają na dbałość o zachowanie dziedzictwa narodowego, a także popularyzują kulturę i sztukę Mazowsza i powiatu węgrowskiego.

Prezentacja zespołu w poniiższym linku:

https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR16V6eP4RIP7-JytSjvUZbHPBUn1Ve5S4NAKBbOPBEXDQSFYKLTzrRBQJc&v=QrWmQfwy5ss&feature=youtu.be

 

 

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.