Zakończono ćwiczenia obronne pk." LIWIEC- 2013"

Zakończono ćwiczenia obronne pk." LIWIEC- 2013"

Obserwatorzy (galeria: 1)

W dniach 4-5 czerwca br. na terenie Powiatu Węgrowskiego przeprowadzono powiatowe, kompleksowe ćwiczenie obronne pk. „LIWIEC-2013”. Ćwiczeniem objęte zostały wszystkie miasta i gminy z terenu powiatu.

W trakcie organizacji ćwiczenia przyjęto, że na terenie pięciu gmin zostanie przeprowadzona i rozwinięta Akcja Kurierska. Miasta i gminy biorące udział w Akcji Kurierskiej to: Węgrów, Łochów, Sadowne, Stoczek, Wierzbno, do nich doręczyli pakiety kart powołania kurierzy ze Starostwa Powiatowego w Węgrowie. W pozostałych jednostkach tj. Grębków, Korytnica, Liw i Miedzna, został przeprowadzony pokaz dystrybucji preparatów jodowych. Przyjęto, że preparaty jodowe zostały przewiezione ze Składnicy Rezerw Materiałowych do Apteki Szpitalnej SP ZOZ w Węgrowie oraz dostarczone do ww. urzędów gmin. W jednostkach tych, preparaty jodowe zostały odebrane z gminnych punktów dystrybucji, a następnie przewiezione do miejsca wydawania i rozdane uczniom wytypowanych klas.

Zadania obronne przekazywane były poprzez Radiową Sieć Zarządzania Wojewody Mazowieckiego, faxem i pocztą e-mail. W ciągu dwudniowych ćwiczeń wykonano łącznie 13 zadań operacyjnych z Planu Operacyjnego Funkcjonowania Powiatu Węgrowskiego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny. Założono również szereg zadań o charakterze kryzysowym. W celu wypracowania decyzji o eliminacji ww. sytuacji kryzysowych obradowały Powiatowe, Miejskie i Gminne Zespoły Zarządzania Kryzysowego. Przeprowadzone ćwiczenie było bardzo złożoną formą szkolenia prowadzonego w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych. Zarówno zadania operacyjne, jak i sytuacje kryzysowe symulowane w trakcie ćwiczenia, były zadaniami i zdarzeniami mogącymi realnie wystąpić na terenie Powiatu Węgrowskiego.

W dniu 5 czerwca o godz. 10:30 na terenie Miasta Węgrowa, odbyła się głośna próba syren, a następnie epizody praktyczne w zakresie realizacji działań w symulowanej sytuacji kryzysowej, dotyczącej podłożenia ognia w firmie ADDIT, oraz blokady policyjnej na ul. Bohaterów Warszawy w Węgrowie.

Podsumowanie ćwiczeń i złożenie meldunków podczas konferencji głównej, zakończyło przebieg dwudniowych ćwiczeń obronnych pk. „LIWIEC-2013”.

Tekst:

W. Cichocki

Naczelnik WZK

Wynoszenie poszkodowanego z budynku (galeria: 2)
Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w węgrowskim starostwa (galeria: 3)
Zatrzymanie sprawcy pożaru w firmie ADDIT (galeria: 4)
Konferencja wstępna (galeria: 5)
Zatrzymanie sprawcy pożaru w firmie ADDIT... (galeria: 6)
Kurier podczas przekazywania dokumentów (galeria: 7)
Blokada ul. Boh. Warszawy (galeria: 8)
Wybuchy przy hali produkcyjnej firmy ADDIT (galeria: 9)
Ewakuacja pracowników z hali firmy ADDIT (galeria: 10)