Za nami I Powiatowe Czytanie Narodowe

Za nami I Powiatowe Czytanie Narodowe

Senator RP Maria Koc, Starosta Węgrowski Ewa Besztak i społeczność I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie byli organizatorami I Powiatowego Czytania Narodowego pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Relację z wydarzenia można obejrzeć na kanale You Tube Powiatu Węgrowskiego https://youtu.be/PBo6WRhvwGY

5 września w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie zebrali się miłośnicy twórczości Juliusza Słowackiego, aby w ramach akcji "Narodowe Czytanie" wspólnie odczytać fragmenty dramatu „Balladyna” - jednego z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu.

Uroczystość rozpoczęła się występem Natalii Okulus – uczennicy klasy II humanistycznej I liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie. Następnie zebrani przystąpili do odczytania fragmentów dzieła.

W role bohaterów wcielili się:

Goplana – Senator RP Pani Maria Koc

Kirkor – Poseł na Sejm RP Pan Maciej Górski

Wdowa – Starosta Powiatu Węgrowskiego Pani Ewa Besztak

Grabiec – Wicestarosta Powiatu Węgrowskiego Pan Marek Renik i członek Zarządu Powiatu Pan Tadeusz Kot

Alina - Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie Pani Małgorzata Janiuk

Balladyna - Wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie Pani Magdalena Olszewska

Chochlik - uczniowie klasy III politechnicznej: Bartosz Jarosiewicz i Kamil Gąsior

Skierka – uczennica klasy II medycznej Julia Osmólska oraz uczennica klasy I medycznej Helena Kornatowska

Kanclerz – uczeń klasy II politechnicznej I LO w Węgrowie Jakub Rowicki

Komentarz poetycko-literacki - nauczyciel języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Węgrowie Pani Ewa Dmowska

Lekturze dramatu towarzyszyła prezentacja wykonana przez panią Urszulę Roguską i Ewę Dmowską oraz uczniów klasy drugiej biznesowej I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie: Patryka Osipiaka i Jakuba Gontarza. W prezentacji zostały wykorzystane materiały pochodzące ze  zbiorów I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie, fragmenty publikacji „Leksykon Malarstwa” Wydawnictwa  Muza oraz materiały z domeny publicznej. Oprawę muzyczną I Powiatowego Narodowego przygotowała pani Agnieszka Białczak – nauczyciel wiedzy o kulturze, muzyki i filozofii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Węgrowie. Uczennica klasy II humanistycznej – Natalia Okulus będąca autorką słów i aranżacji, wykonała następujące utwory: Czy chciałbyś mnie pokochać i  7 grzechów głównych.

"Balladyna" to jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach - Balladynie i Alinie - stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.