XVII Festiwal Obrzędów Weselnych
29 czerwca 2013 r. odbyła się kolejna edycja Festiwalu Obrzędów Weselnych. W ramach tegorocznego Festiwalu mogliśmy oglądać prezentacje konkursowe w kategoriach: "Obrzędy weselne", "kapele ludowe" oraz "Specjalność kuchni", a także uczestniczyć w Jarmarku Ludowym i Korowodzie Weselnym ulicami miasta. Festiwal zakończył Koncert Finałowy, podczas którego gościnnie wystąpiły zespoły "VOLVER", "HORPYNA" oraz "Kapela Podlaska" z Siemiatycz.
Prezentacje konkursowe ocenialo Jury w składzie:
1. Małgorzata Orlewicz – przewodnicząca, etnograf, zastępca dyrektora d/s ogólnych Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie
2. Joanna Kalinowska – pracownik Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie
3. Katarzyna Lindner – pracownik Działu Dziedzictwa Kulturowego w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie
4. Marian Sołobodowski - animator kultury, kierownik Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Laureaci XVII Festiwalu Obrzędów Weselnych
w kategorii "zespoły obrzędowe":
I miejsce oraz statuetka Boryny – Teatr Młodych im. Wojciecha Bogusławskiego z Lubochni,
dwa II miejsca:
– Zespół Obrzędowy „Tkacze” z Wysokiej
- Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” z Sokołowa Podlaskiego,
Pozostałe zespoły otrzymują dyplomy za udział:
- Zespół Pieśni i Tańca „BezWianka” z Ostrowi Mazowieckiej,
- Zespół Ludowy „Węgrowianie” z Węgrowa,
- Międzypokoleniowy Zespół „Razem” z Kałuszyna.
w kategorii "kapele ludowe":
I miejsce oraz statuetka Boryny – Kapeli „Powiślaki” z Maciejowic,
II miejsce – Kapeli „Jaśki” z Kawęczyna,
III miejsce – Kapeli „Bocianisko” z Garwolina.
Pozostałe kapele otrzymały dyplomy za udział:
- Kapela „Mazowszaki” z miejscowości Dębe Małe,
- Kapela Ludowa Teatru Młodych im. Wojciecha Bogusławskiego z Lubochni.
w kategorii "specjalność kuchni":
I miejsce oraz statuetka Boryny – Wioletta Piórkowska z Kadzidła
oraz 10 wyróżnień, które otrzymały:
- Katarzyna Wielądek z Węgrowa,
- Elżbieta Żołędowska z Węgrowa,
- Elżbieta Szczepanik z Liwa,
- Irena i Danuta Zawadzkie z Żulina,
- Martyna Częścik z Żulina
- Stowarzyszenie „Pomóżmy sobie razem” z Brzozowa,
- Anna Piotrowska ze Stowarzyszenia LEPUS z Zająca,
- Stanisław Górski ze Stowarzyszenia LEPUS z Zająca,
- Maria Piórkowska z Bandyś,
- Krystyna Samsel z Czarni.
Dyplom za udział otrzymała pani Beata Wereszczyńska z Kownatek.
Źródło:
http://www.wegrow-wok.pl