Współpraca z NBP w ramach obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego

Współpraca z NBP w ramach obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego

6 grudnia w Starostwie Powiatowym w Węgrowie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Narodowego Banku Polskiego dotyczące współpracy w ramach organizacji obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego.

Na zaproszenie Starosty Węgrowskiego Ewy Besztak w spotkaniu uczestniczyli: Senator RP Maria Koc, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Warszawie Pani Ewa Waszkiewicz oraz odpowiedzialni za  Komunikację Społeczną NBP Pani Natalia Dybowska oraz Pan Artur Kowalik.

Narodowy Bank Polski włączy się w organizację obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego i podczas uroczystej sesji Rady Powiatu inaugurującej obchody, która odbędzie w styczniu 2023 roku, dokona prezentacji wydanej z tej okazji okolicznościowej monety.

Emisja wartości kolekcjonerskich przez NBP stanowi formę upamiętnienia ważnych historycznych rocznic i postaci. Takim wydarzeniem jest niewątpliwie 160. rocznica powstania styczniowego – ostatniego i największego zbrojnego zrywu narodu polskiego, przed odzyskaniem niepodległości w 1918 r., które objęło swym zasięgiem Królestwo Polskie, a także Litwę, Białoruś oraz część Ukrainy. Za jego początek przyjmuje się datę 22 stycznia 1863 roku.

Po zakończonym spotkaniu przedstawiciele NBP zostali zaproszeni do zwiedzenia Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie i ekspozycji Muzealnej „Węgrów - miasto wielu kultur i religii" oraz  wystawy dotyczącej Bitwy pod Węgrowem, która rozegrała się podczas Powstania Styczniowego. Gości oprowadzali dyrektor CDK Marek Sobisz i Pan Roman Postek.