Wizyta nauczycieli ze Słowacji w ramach programu Comenius Regio

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Wizyta nauczycieli ze Słowacji w ramach programu Comenius Regio

Drukuj
DSC00235 (galeria: 1)

Już po raz drugi przedstawiciele regionu Nitra ze Słowacji odwiedzili Powiat Węgrowski.

Wizyta odbyła się w ramach projektu „Benefity v škole a regióne kreatívnym pohybom” w dniach od 16 do 20 września 2013r. i stanowiła jedno z działań zaplanowanych w ramach współpracy instytucji z Polski i Słowacji. Instytucje z naszego kraju to:

Powiat Węgrowski jako JST, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgrowie oraz Stowarzyszenie Rozwoju Sportu Dzieci i Młodzieży w Węgrowie. Natomiast Słowację reprezentują: Obvodný úrad – Nitra, Spojená škola - Zlaté Moravce, Špeciálna základná škola s vyuˇcovacím jazykom mad’arským – Hurbanovo i Centrum volneho casu w Nevadach.

Współpraca ww. instytucji odbywa się na wielu płaszczyznach związanych z doskonaleniem zawodowym, zdobywaniem wiedzy i umiejętności przez nauczycieli obu regionów, wymianę doświadczeń w celu wykorzystania zdobytej wiedzy w pracy z uczniami oraz wdrażaniem nowych treści do programów edukacyjnych na swoim terenie w obszarach dotyczących między innymi edukacji przyrodniczej, prozdrowotnej, ekologicznej, turystyki, promowania zdrowego stylu życia, systemów edukacyjnych w obu krajach, metod nauczania, budowania i integracji zespołu nauczycieli, a także różnych dyscyplin sportowych.

Podczas wizyty nauczyciele z obu regionów partnerskich wzięli udział w szkoleniach z zakresu metodyki nauczania gry w piłkę nożną i unihokeja; ringo, palanta, nordic walking – form aktywności sportowej promujących zdrowy styl życia; turystyki i rekreacji ruchowej z wykorzystaniem walorów krajobrazowych najbliższej okolicy; budowania i motywowania zespołu nauczycieli i form wsparcia pracy zespołowej, przeciwdziałania agresji i wypaleniu zawodowemu – skutkom długotrwałego stresu, metod nauczania stosowanych w edukacji specjalnej. Odbyte szkolenia cechował wysoki poziom merytoryczny. Przeprowadzony został także międzynarodowy turniej sportowo-rekreacyjny z udziałem przedstawicieli z Polski i Słowacji, który dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. Podczas turnieju uczestnicy wykazali się umiejętnościami z zakresu gry w tenisa stołowego, palanta, piłkę nożną, piłkę ręczną i unihokeja, co potwierdzono odbiorem turniejowych trofeów. Goście odwiedzili również Środowiskowy Dom Samopomocy w Miedznie, gdzie mogli poznać funkcjonowanie tego typu placówek oraz formy pomocy udzielanej dorosłym osobom niepełnosprawnym. Wzięli udział w spotkaniu z Burmistrzem Miasta Węgrowa, dotyczącym między innymi systemu edukacji w krajach partnerskich w kontekście kształcenia osób niepełnosprawnych. Uczestniczyli także w rajdzie rowerowym po najbliższej okolicy.

Wizyta przedstawicieli regionu partnerskiego ze Słowacji była bardzo owocna, bogata w nowe wiadomości i doświadczenia, które przydadzą się nauczycielom w pracy pedagogicznej.

 

Tekst:

Koordynator Projektu – Tadeusz Krupa

DSC00130 (galeria: 2)
DSC00152 (galeria: 3)
DSC00047 (galeria: 4)
DSC00215 (galeria: 5)
DSC00021 (galeria: 6)
DSC00116 (galeria: 7)
DSC00022 (galeria: 8)
DSC00230 (galeria: 9)
DSC00109 (galeria: 10)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.