Żywa lekcja historii z podporucznik Zofią Wangrat

Żywa lekcja historii z podporucznik Zofią Wangrat

Żywa lekcja historii z podporucznik Zofią Wangrat pseudonim „Baśka”, na długo pozostanie w pamięci uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie.

Wydarzenie, które odbyło się 9 marca, rozpoczął Dyrektor ZSP im. J. Kochanowskiego w Węgrowie - Jacek Nowotniak, który przywitał gości, nauczycieli oraz uczniów klas mundurowych oraz honorowego gościa Panią Zofię Wangrat.

Pani Zofia Wangrat urodziła się w 1924 roku i kilka dni temu skończyła 99 lat. Wychowała się w domu pełnym duchu patriotyzmu i poświęceń dla ojczyzny. W najmłodszych latach była harcerzem, a po wybuchu II wojny światowej wstąpiła do Armii Krajowej, gdzie pełniła funkcję łączniczki i sanitariuszki Wojskowej Służby Kobiet.

Podczas spotkania z uczniami klas mundurowych wspominała czasy młodości i okupacji, gdy wstąpiła do Armii Krajowej i j przydzielono jej konspiracyjne zadania, które wykonywała z poświęceniem w trosce o Ojczyznę. Przez wiele lat w rodzinnym domu kombatantki odbywały się tajne komplety. Pani podporucznik opowiadała młodzieży, jak w czasach okupacji niemieckiej a później terroru komunistycznego walczyła o wolną Polskę z narażaniem życia. Mimo ogromnego niebezpieczeństwa, jako młoda dziewczyna przenosiła prasę i dokumenty do często odległych miejscowości, donosiła żywność dla ukrywających się w lasach żołnierzy a także wykonywała inne zlecone jej zadania. Ze wzruszeniem mówiła także o egzaminie dojrzałości, który musiała zdawać w konspiracyjnych warunkach we własnym domu.

Pani Zofia Wangrat, podobnie jak wielu członków jej rodziny, wykazała się wielką odwagą i szlachetnością. Jest przykładem prawdziwego bohatera i patrioty. Przesłaniem, jakie zostawiła młodzieży jest fakt,  iż pieniądze to nie wszystko. Należy być społecznikiem i mieć ideały a przede wszystkim brać przykład z tych, którzy walczyli za Ojczyznę, często płacąc za to najwyższą cenę.

Spotkanie pani porucznik z klasami mundurowymi było jedną z najlepszych lekcji historii. Odebrana ciepło przez młodzież i uczestników spotkania, ze wzruszeniem przyjęła słowa podziękowania za swoją obecność i podzielenie się tak cennymi wspomnieniami.

Obecna na spotkaniu Starosta Węgrowski Ewa Besztak podziękowała organizatorom za realizację tak cennej lekcji, młodzieży za pozytywny odbiór a w szczególności pani podporucznik Zofii Wangrat, za chęć dzielenia się wspomnieniami i piękną lekcję patriotyzmu.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez żołnierzy Obrony Terytorialnej 53 Batalionu Lekkiej Piechoty w Siedlcach, którzy w swoich zadaniach mają również opiekę nad kombatantami. Batalion reprezentowali por. Andrzej Wąsowski i kapral Artur Salach.

Za zakończenie uczestnicy odśpiewali gromkie „200 lat”, po czym przyszedł czas na podziękowania i upominki.

Relację z wydarzenia można obejrzeć na TVP 3 w Kurierze Mazowieckim pod linkiem: