powiatwegrowski.pl - Strona główna

Zjazd Chórów Diecezji Warszawskiej

Drukuj
(galeria: 1)

W sobotę 11 maja b.r. w Węgrowskim Ośrodku Kultury miał miejsce Zjazd chórów Diecezji Warszawskiej. Organizatorem wydarzenia, na które przybyło 6 chórów wraz z dyrygentami i osobami towarzyszącymi (łącznie ok. 160 osób) była Parafia ewangelicka w Węgrowie.

W finałowym koncercie chórów, który w godzinach popołudniowych odbył się w sali widowiskowej WOK, Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentowała Starosta Węgrowski Ewa Besztak.

Zebranych powitał ks. Paweł Szwedo, duszpasterz parafii w Węgrowie. Następnie głos zabrał zwierzchnik Diecezji Warszawskiej ks. Biskup Jan Cieślar, który w swej mowie podkreślił otwartość węgrowskiej społeczności ewangelickiej, która podjęła się trudno zorganizowania zjazdu.

W imieniu powiatu węgrowskiego Starosta Ewa Besztak przekazała wszystkim zebranym w WOK słowa powitania i pozdrowienia. W swoim wystąpieniu Starosta nawiązała do historii Węgrowa, który przed wojną był podzielony na 4 dzielnice: żydowską (z 2 synagogami i 4 domami modlitwy), katolicką (z 2 parafiami), ruska (z cerkwią prawosławną) oraz ewangelicką (z 2 świątyniami). Do dziś przetrwały tylko dwie społeczności: ewangelicka oraz katolicka, które bardzo dobrze ze sobą współistnieją , nawiązując tym samym do dobrych przedwojennych tradycji.

W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele miasta Węgrowa: Burmistrz Pawel Marchela, v-ce burmistrz miasta Halina Ulińska i Radni Miejscy.

Po oficjalnym powitaniu na scenie zaśpiewał węgrowski chór „Belcanto” oraz zatańczył zespół tańca ludowego „Węgrowianie”, prezentując dorobek artystyczny miasta Węgrowa. Po ich występie, wszystkie przybyłe chóry odśpiewały wspólnie pieśń, po której przyszedł czas na indywidualne występy prezentujące twórczość Stanisława Moniuszki w związku z obchodami 200. rocznicy urodzin kompozytora.

Zjazd zakończyło przekazanie dla wszystkich uczestników pamiątkowych dyplomów i upominków, przygotowanych przez Parafię ewangelicką w Węgrowie, Powiat Węgrowski i Miasto Węgrów.

 

Foto: Katarzyna Zabadała, Węgrowski Ośrodek Kultury

 

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.