Zakup preferencyjny węgla w samorządach powiatu węgrowskiego

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Zakup preferencyjny węgla w samorządach powiatu węgrowskiego

Drukuj
(galeria: 1)

Z inicjatywy Starosty Węgrowskiego Ewy Besztak w dniu 15 listopada br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie odbyło się spotkanie samorządowców z terenu powiatu węgrowskiego dotyczące dystrybucji węgla w ramach ustawy „O zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe”.

Do udziału w rządowym programie preferencyjnego zakupu węgla przystąpiły wszystkie samorządy z terenu powiatu węgrowskiego. Każdy z samorządów wystosował do swoich mieszkańców ankiety/wstępne deklaracje mające na celu uzyskanie informacji, czy mieszkańcy są zainteresowani zakupem preferencyjnym węgla na warunkach i cenie przedstawionej przez Rząd RP.

Podczas dyskusji omawiano zainteresowanie mieszkańców zakupem węgla na warunkach preferencyjnych i skalę zapotrzebowania gospodarstw domowych, aby odpowiednio zaplanować działania w zakresie zakupu oraz dystrybucji.

Zakup węgla na preferencyjnych warunkach przysługuje tym mieszkańcom, którzy są uprawnieni do otrzymania dodatku węglowego i posiadają piec zarejestrowany w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Maksymalna ilość węgla na jedno gospodarstwo domowe to 3 tony w sezonie grzewczym 2022/2023 (1,5 tony do dnia 31 grudnia 2022 i 1,5 tony do dnia 30 kwietnia 2023). Maksymalna cena 1 tony węgla będzie wynosić 2000,00 zł.

Samorządowcy z terenu powiatu węgrowskiego prowadzą działania mające na celu jak najszybsze przygotowanie się do realizacji zadania, wymaga ono jednak jeszcze doprecyzowania kwestii technicznych i organizacyjnych np.: możliwość zakupu przez gminę czy miasto, cena węgla (w przestrzeni funkcjonują różne ceny za tonę uzależnione od przypisanego odgórnie dostawcy i odległości samorządu od składu paliwa stałego, gdzie logistyka planowana jest na poziomie całego kraju a nie konkretnych samorządów), prowadzenie rozliczeń i księgowości, nawiązanie współpracy z podmiotem, który będzie się zajmował dystrybucją węgla w konkretnej gminie (w większości będą to zakłady komunalne lub lokalne składy surowca), finansowanie transportu itp.

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości zakupu węgla mieszkańcy mogą uzyskać w swoim urzędzie gminy lub miasta.

W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik, Wiceburmistrz Węgrowa Halina Ulińska, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, Wójt Gminy Grębków Bogdan Doliński, Wójt Gminy Liw Bogusław Szymański, Wójt Gminy Korytnica Stanisław Komudziński, Wójt Gminy Miedzna Tadeusz Okulus, Wójt Gminy Sadowne Waldemar Cyran, Wójt Gminy Wierzbno Emil Wąsowski, Sekretarz Gminy Łochów Angelika Pasek-Gilarska, Sekretarz Gminy Stoczek Renata Flak i Kierownik Referat Gospodarki Komunalnej, Inwestycji, Rolnictwa, Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska (RPO) Jolanta Kowalik.

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.