Za nami VIII Hubertus Węgrowski

Za nami VIII Hubertus Węgrowski

Coroczne święto myśliwych obchodzone w Powiecie Węgrowskim, czyli VIII Hubertus Węgrowski rozpoczął się w minioną sobotę w Liwie. W niedzielę 23 października b.r. tradycyjnie już na placu przy Parafii Św. Ojca Pio w Węgrowie odbyła się msza św. koncelebrowana przez Ordynariusza Drohiczyńskiego Ks. Bp. Prof. dr Tadeusza Pikusa. Tegoroczny Hubertus zyskał miano ogólnopolskiego. Węgrów odwiedzili myśliwi i leśnicy z całego kraju. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Minister Środowiska Jan Szyszko. Zebranych powitała Marszałek Senatu RP Pani Maria Koc. Samorząd Powiatu Węgrowskiego reprezentowali Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk i Wicestarosta Halina Ulińska. Obecny był także kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Marek Renik.

We mszy św. uczestniczyło 70 pocztów sztandarowych Związków, Organizacji, Rad i Kół Łowieckich, a oprawę muzyczną zapewnił Centralny Zespół Polskiego Związku Łowieckiego. Okoliczne przemówienia wygłosili m.in. prof. dr hab. Jan Szyszko Minister Środowiska, Henryk Kowalczyk Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, dr Lech Bloch Przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego, dr Konrad Tomaszewski Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Po zakończonej mszy  wręczono odznaczenia za zasługi dla lokalnego łowiectwa. Uhonorowano m.in. Konrada Tomaszewskiego Generalnego Dyrektora Lasów Państwowych i Romana Postka Dyrektora Muzeum Zbrojownia na Zamku w  Liwie. Minister Środowiska wręczył honorowe odznaki za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które otrzymali m.in. ks. Wiesław Niemyjski proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Ojca Pio w Węgrowie i Bogusław Piątek nadleśniczy Leśnictwa Łochów

W Jarmarku Hubertowskim można było spróbować potraw w wykonaniu myśliwych, leśników i rolników. Powiat Węgrowski reprezentowali lokalni twórcy rękodzieła i wyrobów tradycyjnej kuchni regionalnej: Pani Jadwiga Kresa,  Panie z Żulina: Maryna Częścik, Stanisława Góral, Danuta i Irena Zawadzkie oraz Pałac Łochów, SPZOZ w Węgrowie i ZSP w Sadownem.

Zebrani na Hubertusie do godzin popołudniowych mogli uczestniczyć w wielu atrakcjach takich jak: pokazy sokolnicze, wspólne gotowanie dziczyzny, pokaz mody myśliwskiej, prezentacja psów myśliwskich itp.

W paradzie uczestniczyli uczniowie klasy mundurowej II LO w ZSP w Węgrowie (galeria: 2)
Od lewej: Burmistrz Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki, Wicestarosta Halina Ulińska, Starosta Krzysztof Fedorczyk, Katarzyna Cyran, Wójt Gminy Sadowne Waldemar Cyran (galeria: 3)
Ordynariusz Drohiczyński Ks. Bp. prof. dr Tadeusz Pikus (galeria: 4)
Henryk Kowalczyk Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów (galeria: 8)