Wystawa na 100. lecie Bitwy Warszawskiej 1920r.

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Wystawa na 100. lecie Bitwy Warszawskiej 1920r.

Drukuj
(galeria: 1)

Powiat Węgrowski uroczyście zainaugurował obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920r. Przed budynkiem Starostwa Powiatowego od 14 sierpnia można oglądać wystawę dotyczącą bitwy, przygotowaną przez IPN.

W dniach 12-25 sierpnia 1920 roku Wojsko Polskie stoczyło jedną z największych  i zarazem najważniejszych bitew w historii swojego oręża. Było to jednocześnie decydujące starcie w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 r. Zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej 1920 roku skutecznie zahamowało pochód Armii Czerwonej na Zachód i rozprzestrzenianie się komunistycznej rewolucji na całą Europę. Bitwa Warszawska nazywana także „Cudem nad Wisłą” uznawana jest za jeden z kluczowych momentów, który zadecydował o losach całego świata. Zwycięstwo nad potężnym zaborcą, który krwawo stłumił trzy powstania narodowe, miało dla Polaków ogromne znaczenie moralne. Umożliwiło ono II Rzeczypospolitej prowadzenie samodzielnej polityki wewnętrznej i zagranicznej a także pozwoliło wychować młode pokolenie w duchu polskiego patriotyzmu i tradycji.

Starosta Węgrowski Ewa Besztak w słowach skierowanych do uczestników wydarzenia przybliżyła rys historyczny a także przypominała działania podejmowane przez ludność z terenu powiatu węgrowskiego, w obliczu zbliżającej się ofensywy wojennej. O wojnie polsko-bolszewickiej, Bitwie  i związanej z nimi wystawie opowiedział Wicestarosta Marek Renik, zachęcając do jej wnikliwego oglądania.

Na zaproszenie Starosty na uroczystość przybyli kombatanci w osobach Pana Wiesława Ratajskiego prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Obwodu „Smoła” w Węgrowie i Pana majora Bogdana Ilczuka, którzy otrzymali symboliczne bukiety kwiatów w podziękowaniu za ich służbę na rzecz Ojczyzny.

W uroczystości udział wzięli także: Przwodniczący Rady Powiatu Leszek Redosz i Wiceprzewodniczący: Brygida Górniaczyk i Krzysztof Onaszkiewicz , Członkowie Zarządu Powiatu: Tadeusz Kot, Artur Lis i Włodzimierz Miszczak, Radni Rady Powiatu: Lidia Siuchta, Łukasz Komorowski, Andrzej Kruszewski i Adam Strąk, Burmistrz Miasta Węgrowa Paweł Marchela, Przewodnicząca Rady Miejskiej Węgrowa Zofia Paczóska wraz z radnymi, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski  i Przewodniczący Rady Sławomir Ryszawa, Wójt Gminy Miedzna Tadeusz Okulus, Wójt Gminy Wierzbno Emil Wąsowski, dyrektor biura Senator Marii Koc – Michał Piotrowski, dyrektor biura Posła Macieja Górskiego - Maciej Robak, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Węgrowskiej, dyrektorzy i kierownicy jednostek powiatowych, naczelnicy wydziałów a także zaproszeni goście i mieszkańcy Węgrowa.

Wydarzenie, które odbyło się pod patronatem Senator RP Marii Koc, uświetnił swą obecnością oddział „Niezłomnych” Węgrów pod kierownictwem Tomasza Staręgi i Tomasza Salacha.

Partnerzy: Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej i Jednostka Strzelecka „Niezłomni” Węgrów

 

Wystawa „Wojna z bolszewikami. Bitwa warszawska 1920” została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. Plansze prezentują bieg wydarzeń od chwili wybuchu rewolucji w Rosji w 1917 r. do podpisania traktatu pokojowego w Rydze w marcu 1921 r. Autorzy przedstawiają wydarzenia poprzedzające bolszewicką ofensywę a także ukazują przebieg walk pod Warszawa, które zakończyły się zwycięską polską kontrofensywą i warunki zawarcia pokojowego traktatu.

Autor wystawy: Jacek Persa
Koncepcja plastyczna serii: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz
Recenzenci: dr Przemysław Benken, dr hab. Filip Musiał
Redakcja i korekta: Inga Jaworska-Róg
Projekt graficzny: Katarzyna Dinwebel

 

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)
(galeria: 13)
(galeria: 14)
(galeria: 15)
(galeria: 16)
(galeria: 17)
(galeria: 18)
(galeria: 19)
(galeria: 20)
(galeria: 21)
(galeria: 22)
(galeria: 23)
(galeria: 24)
(galeria: 25)
(galeria: 26)
(galeria: 27)
(galeria: 28)
(galeria: 29)
(galeria: 30)
(galeria: 31)
(galeria: 32)
(galeria: 33)
(galeria: 34)
(galeria: 35)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.