Wspólny Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego i Podlaskiego

Wspólny Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego i Podlaskiego

W dniach 8-9 października władze samorządów powiatowych województwa mazowieckiego i podlaskiego obradowały w Korycinach, na konwencie zorganizowanym przez Przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego Krzysztofa Fedorczyka wspólnie z Przewodniczącym Konwentu Powiatów Województwa Podlaskiego Janem Zalewskim. Na spotkanie zaproszeni zostali także goście, którzy podjęli tematykę ważnych obecnie kwestii nie tylko w skali powiatu, ale i całego kraju.

Marek Sawicki- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi mówił o zadaniach samorządów powiatowych  związanych z rolnictwem, naborze wniosków i warunkach zdobycia środków z PROW oraz odszkodowaniach dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku suszy.

Jacek Kozłowski- Wojewoda Mazowiecki przedstawił zagadnienia związane z przyjęciem uchodźców w Polsce, procedurach ich realokacji i przesiedlenia, a także funduszach z Unii Europejskiej przyznanych na ten cel.

Następnie Cecylia Domżała- Dyrektor SP ZOZ w Wyszkowie i Piotr Szenk- Dyrektor SP ZOZ w Sochaczewie zwrócili się do starostów z prośbą o wsparcie ich działań dotyczących poprawy warunków finansowania szpitali powiatowych i potrzebie podjęcia stanowiska w sprawie obowiązku powołania przez starostę lekarza (koronera) do stwierdzenia zgonu.

Podczas kolejnego wystąpienia Janina Orzełowska- Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego poruszyła kwestię nowej perspektywy unijnej i zabezpieczonych w niej środków. Na zakończenie pierwszego dnia konwentu prezentację, która dotyczyła organizacji obsługi szkół, problemów i możliwości ich rozwiązania- podając za przykład powiat nowodworski, przedstawiła Magdalena Biernacka- Starosta Nowodworski.

Podczas drugiego dnia konwentu Aneta Kuberska- Dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przedstawiła obowiązki powiatów w zakresie organizacji bezpłatnej pomocy prawnej i udzielania informacji prawnej.

Podjęto także stanowiska wspólnego Konwentu Mazowsza i Podlasia dotyczące:

1. Finansowania szpitali.

2. Obowiązku powoływania przez starostę lekarza (koronera).