Wspólne działania

Wspólne działania

W dniu 26 kwietnia 2018 roku w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Węgrowie przy ul. Przemysłowej 5 odbyło się drugie zebranie dotyczące kompetencji i współpracy poszczególnych organów w sprawach zwierząt bezdomnych, chorych, padłych, potrąconych lub agresywnych na podstawie obowiązujących przepisów pod przewodnictwem  Wicestarosty Powiatu Węgrowskiego - Haliny Ulińskiej, która nawiązała do spotkania oraz podjętych ustaleń w dniu 11 kwietnia 2018 roku.

W zebraniu udział wzięli:  Powiatowy Lekarz Weterynarii - Zygmunt Marcinowski,  Komendant Powiatowy Policji w Węgrowie - Andrzej Styrczula,  Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie - Jarosław Soszyński,  Komendant Straży Miejskiej w Węgrowie - Piotr Koc,  Nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów - Jerzy Derlicki,  Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Siedlce - Michał Dziedzic,  Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Siedlcach - Adam Wróblewski, przedstawiciele kół łowieckich działających na terenie powiatu węgrowskiego,  Burmistrz Łochowa - Robert Gołaszewski,  Wójt Gminy Grębków - Bogdan Doliński,  Wójt Gminy Liw - Bogusław Szymański,  Wójt Gminy Korytnica - Stanisław Komudziński, przedstawiciele pozostałych Urzędów Gmin i lekarze weterynarii współpracujący z poszczególnymi gminami oraz  Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Węgrowie - Bożena Gierej.

Uczestnicy zebrania omawiali sprawy związane z podejmowaniem interwencji w przypadku stwierdzenia rannego zwierzęcia.

Po długiej dyskusji wypracowano wstępny kompromis polegający na ustaleniu przez Gminy lekarzy weterynarii działających na ich zlecenie oraz myśliwych mogących dokonać odstrzału oraz przekazanie informacji i kontaktów służbom z terenu powiatu, a także rozpowszechnienie danych na stronach urzędów i służb. Takie informacje pozwolą w szybki sposób zawiadomić i sprowadzić na miejsce wypadku odpowiednie osoby, które podejmą decyzję o dalszych losach zwierzęcia i dokonają ewentualnego odstrzału w sposób powodujący jak najszybsze skrócenie cierpienia zwierzęcia. Tylko współdziałanie organów administracji samorządowej ze służbami oraz lekarzami weterynarii i myśliwymi pomoże rozwiązać problem i skrócić cierpienia rannych zwierząt zgodnie z obowiązującym prawem.

Wydział Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Węgrowie