Wizyta Wicewojewody Mazowieckiego Sylwestra Dąbrowskiego

Wizyta Wicewojewody Mazowieckiego Sylwestra Dąbrowskiego

Bardzo bogaty program miała pierwsza od momentu epidemii koronawirusa wizyta gospodarska na terenie powiatu węgrowskiego. W piątek 5 czerwca Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski wizytował nowe inwestycje na terenie Węgrowa, spotkał się także z mediami oraz samorządowcami.

Od początku Wicewojewodzie Sylwestrowi Dąbrowskiemu towarzyszyła Senator RP Maria Koc, Poseł na Sejm RP Maciej Górski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Anna Kaszuba, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wicestarosta Węgrowski Marek Renik oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Węgrowa Zofia Paczóska.

Przegląd inwestycji

Delegacja rozpoczęła wizytę od obejrzenia postępu prac na budowie nowej strażnicy Państwowej Straży Pożarnej. To ważna inwestycja z punktu widzenia poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu węgrowskiego. Dzięki zaangażowaniu Senator RP Marii Koc z budżetu państwa na ten cel przeznaczono aż 13 mln zł. Powiat Węgrowski dołożył do budowy strażnicy kwotę 1 mln zł, z kolei Miasto Węgrów przekazało nieodpłatnie działkę o powierzchni ponad 1 ha.

W wizytacji budowy wziął także udział Burmistrz Miasta Węgrowa Paweł Marchela, który potwierdził, że Miasto Węgrów przystąpi niebawem do realizacji inwestycji ul. Glinki, która stanowi drogę dojazdową do nowopowstającej strażnicy. Droga ta powstanie dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych.

Kolejnym punktem wizytacji był węgrowski Klasztor, gdzie trwają prace nad stworzeniem Centrum Dialogu Kultur oraz prace konserwatorskie nad zabytkowymi freskami znajdującymi się w krużgankach klasztoru. Delegację oprowadzał proboszcz ks. dr Romulad Kosk oraz Kustosz dr Marek Sobisz.

Ostatnim punktem tej części programu była wizyta w Domu Dziennego Pobytu Senior+, który przez problemy związane z epidemią nie doczekał się oficjalnego otwarcia, ale powoli zaczyna realizować zadania, do jakich został przeznaczony. Z oferty placówki docelowo będzie mogło skorzystać 30 nieaktywnych zawodowo osób w wieku 60+. Placówkę gościom zaprezentowała Wiceburmistrz Halina Ulińska.

O wsparciu przedsiębiorców

Następnie delegacja udała się do sali konferencyjnej w Starostwie Powiatowym w Węgrowie, gdzie odbyła się konferencja prasowa dla przedstawicieli mediów na temat Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej realizowanej na terenie powiatu węgrowskiego. Konferencja odbyła się z udziałem dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Anny Wieczorek, której instytucja aktywnie uczestniczy w realizacji Tarczy Antykryzysowej, na którą dysponuje kwotą 24 mln zł, do 4 czerwca rozdysponowano ponad 10 mln zł.

Tarcza Finansowa skierowana jest do większych działalności gospodarczych, z jej tytułu wsparcie otrzymało już ponad 300 firm z terenu powiatu węgrowskiego, na kwotę ok. 55 mln zł.

30-lecie pierwszych w pełni wolnych wyborów

Na zakończenie Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski spotkał się z burmistrzami i wójtami z terenu powiatu węgrowskiego. W spotkaniu wziął również udział Przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Leszek Redosz. Ważnym zagadnieniem poruszanym na spotkaniu były inwestycje drogowe z Funduszu Dróg Samorządowych, ale zdecydowanie najważniejszym tematem były podziękowania jakie Senator RP Maria Koc oraz Starosta Węgrowski Ewa Besztak skierowały do wszystkich włodarzy z okazji 30-lecia pierwszych w pełni wolnych wyborów.

Skromna formuła tego wydarzenia z pewnością nie jest adekwatna do rangi, ale w dzisiejszych okolicznościach była jedną możliwą do zorganizowania. Starosta Ewa Besztak opowiedziała o swoich planach na godne uczczenie tej okoliczności, na których ziszczenie musimy poczekać do zakończenia stanu epidemicznego.