Wizyta Marszałek Sejmu w Węgrowie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Wiejskich

Spotkanie z Marszałek Sejmu Elżbietą Witek odbyło się 16 października 2022 roku w sali gimnastycznej ZSP im. J. Kochanowskiego w Węgrowie i zgromadziło bardzo wiele osób, głównie pań zrzeszonych w Kołach Gospodyń Wiejskich. Data przyjazdu nie była przypadkowa, gdyż dzień wcześniej obchodzony był Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich.

Święto zostało ustanowione rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ  w grudniu 2007 r. w celu podkreślenia kluczowej roli kobiet w rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, zabezpieczeniu potrzeb żywnościowych oraz ich walki z ubóstwem na świecie. Gości powitała Starosta Węgrowski Ewa Besztak, która w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na rosnącą rolę kobiet w rozwoju nowoczesnej wsi. Na terenie powiatu węgrowskiego ponad połową sołtysów stanowią kobiety, 60 miejscowości posiada już swoje Koła Gospodyń Wiejskich, a coraz większą popularność stanowią damskie drużyny pożarnicze.

W spotkaniu wzięli również udział parlamentarzyści: Senator RP Maria Koc oraz Posłowie – Teresa Wargocka, Krzysztof Tchórzewski i Maciej Górski. Obecni byli również Mazowiecki Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Siedlcach Adam Skup, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, Liczna była też reprezentacja samorządowców, m.in. z powiatów węgrowskiego i garwolińskiego.

W swoim wystąpieniu marszałek Elżbieta Witek poruszyła ważne sprawy krajowe i międzynarodowe. Rozmowy z lokalną społecznością koncentrowały się wokół m.in. kryzysu energetycznego, rosyjskiej agresji na Ukrainę, inflacji i bezpieczeństwa Polski. Niedzielne spotkanie było też okazją do dyskusji nt. działań rządu i pracy Parlamentu.

W sposób szczególny zwróciła się do obecnych na spotkaniu przedstawicielek lokalnych kół gospodyń wiejskich w związku z obchodzonym 15 października Międzynarodowym Dniem Kobiet Wiejskich.

Przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich oraz kobiecych drużyn OSP otrzymały z rąk pani marszałek podziękowania przygotowane wcześniej przez starostę Ewę Besztak i senator Marię Koc. Pani marszałek znalazła też czas na krótkie rozmowy z gospodyniami. Artystycznym dopełnieniem uroczystości był krótki występ zespołu ludowego „Sadowianki” z Sadownego.

Ostatnim punktem niedzielnego popołudnia Marszałek Elżbiety Witek była wizytacja Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie, które mieści się w zespole dawnego klasztoru ojców reformatorów Parafii Rzymskokatolickiej św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy.

fot. Starostwo Powiatowe w Węgrowie, Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu.