Wizyta delegacji słowackiej

Wizyta delegacji słowackiej

Przedstawiciele Samorządu Powiatu Węgrowskiego: Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk, Wicestarosta Halina Ulińska, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Lidia Siuchta, Sekretarz Powiatu Marzena Gromek i Skarbnik Anna Pawełas, w dniu 06.08.2018 r. w Starostwie Powiatowym w Węgrowie gościli oficjalną delegację z miasta Hubranowo ze Słowacji, w składzie: Burmistrz Miasta Hurbanowo Ilidkó Basternák,  Dyrektor Szkoły Podstawowej Artystycznej Juraj Svitek i Dyrektor Szkoły Podstawowej Nataša Durišova. W czasie wizyty omawiano kwestie dotyczące wzajemnej współpracy mając na uwadze, że kontakty i współpraca międzynarodowa zapewnią możliwość promocji, wymiany dobrych praktyk i doświadczeń. Podczas spotkania strony omawiały kwestię podpisania umowy partnerskiej, mającą na celu podejmowanie współpracy poprzez zacieśnienie stosunków między samorządami w duchu wspólnej przynależności do Unii Europejskiej. Współpraca stron dotyczyć będzie w szczególności wymiany doświadczeń oraz inspirowania działań w zakresie:
1) rozwoju edukacji  poprzez nawiązywanie kontaktów między szkołami, wymianę dobrych praktyk w zakresie zarządzania, rozwiązań organizacyjnych i pedagogicznych, wymianę młodzieży;
2) rozwoju turystyki, szczególnie poprzez wspólne uczestnictwo w targach i wystawach turystycznych;
3) rozwoju  kultury fizycznej  i sportu, w tym popieranie wymiany grup sportowych;
4) promocji i rozwoju kontaktów między instytucjami w celu wymiany doświadczeń i wiedzy w różnych dziedzinach życia kulturalnego obydwu wspólnot lokalnych;
5) wspierania i ułatwiania nawiązywania kontaktów między samorządami gminnymi powiatu węgrowskiego i miasta Hurbanovo;
6) wymiany doświadczeń w kontekście członkostwa Polski i Słowacji w Unii Europejskiej oraz wspólnego uczestnictwa w projektach unijnych;
7) wzajemnej promocji regionów, w tym przez prezentację na stronach internetowych.