VII Kongres Sołtysów Powiatu Węgrowskiego

VII Kongres Sołtysów Powiatu Węgrowskiego

Blisko stu sołtysów z terenu powiatu węgrowskiego uczestniczyło w VII Kongresie Sołtysów, który odbył się 27 marca w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie.

Liderów lokalnych społeczności powitała Starosta Węgrowski Ewa Besztak. Starosta w swoim wystąpieniu podkreślała, że przygotowane spotkanie ma na celu zdobycie kolejnych umiejętności pomocnych w codziennej pracy sołtysa, wzmocnienie i rozwój współpracy  z lokalnymi samorządami i instytucjami, ale także dzielenie się dobrymi praktykami, wymianę doświadczeń i integrację.

Spotkanie rozpoczął miły akcent muzyczny w wykonaniu niezwykle uzdolnionych uczennic I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza  w Węgrowie - Anastazji Żołnierzak i Solomi Fedotovej.

Słowa do zebranych skierowali także: Poseł na Sejm Maciej Górski i Kierownik Delegatury MUW w Siedlcach Anna Kaszuba.

Kongres był okazją, aby wręczyć odznaczenia honorowe  „Zasłużony dla rolnictwa” nadawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dla sołtysów z terenu powiatu węgrowskiego z najdłuższym stażem urzędowania. Wręczenia odznak dokonali: Poseł Maciej Górski, Starosta Ewa Besztak i Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Bożena Gierej.

Podczas spotkania zgromadzeni w sali Wirydarz sołtysi wysłuchali wystąpienia kierownika Placówki Terenowej KRUS w Węgrowie p. Adama Kowalczyka, który omówił aktualne zmiany dotyczące świadczeń rolniczych w ramach  KRUS. Po zakończonym kongresie uczestnicy mogli zadawać pytania dotyczące nowych zasad przyznawania płatności w ramach systemu wsparcia bezpośredniego w roku 2023, na które odpowiadał kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Węgrowie – Artur Salach.

Głównym punktem kongresu była prelekcja: "Sołtys - Lider społeczności wiejskiej", którą przedstawił Pan Maciej Chudkiewicz - redaktor TVP a także  certyfikowany coach i trener grupowy oraz wykładowca akademicki.

Na zakończenie chętni mogli zwiedzić Ekspozycję muzealną "Węgrów - miasto wielu kultur i religii", o której opowiadał Dyrektor CDK w Węgrowie Marek Sobisz.

Na pamiątkę spotkania każdy z obecnych sołtysów otrzymał list gratulacyjny wraz z książką kucharską KGW z terenu powiatu węgrowskiego „Jadą goście, jadą i czym ich podejmiemy".

Poczęstunek dla uczestników kongresu ufundowali: GROMULSKA Piekarnia i Cukiernia oraz Radny Rady Powiatu Łukasz Komorowski. Dodatkowo pyszną kawę serwowali młodzi bariści z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworku.

VII Kongres Sołtysów Powiatu Węgrowskiego honorowym patronatem objęli: Senator RP – Maria Koc i Poseł na Sejm – Maciej Górski.

…………………………….

W spotkanu uczestniczyli: Poseł na Sejm Maciej Górski, Kierownik Delegatury MUW w Siedlcach Anna Kaszuba, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik, Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Redosz i Wiceprzewodniczący: Brygida Górniaczyk i Krzysztof Onaszkiewicz, Członkowie Zarządu Powiatu: Tadeusz Kot, Artur Lis i Włodzimierz Miszczak, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski i Wiceburmistrz Małgorzata Łotarska, Wójt Gminy Grębków Bogdan Doliński, Wójt Gminy Liw Bogusław Szymański, Wójt Gminy Miedzna Tadeusz Okulus, Wójt Gminy Stoczek Zbigniew Kłusek, Wójt Gminy Wierzbno Emil Wąsowski, Radny Rady Miejskiej Węgrowa i Przewodniczący Komisji Rolnictwa Andrzej Grabek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów Bogusław Piątek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Siedlce Jerzy Osiak, kierownik ARiMR w Węgrowie Artur Salach, kierownik oddziału regionalnego KRUS w Węgrowie Artur Kowalczyk, Komendant Powiatowy PSP w Węgrowie mł. bryg. Mateusz Bieniak, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Węgrowie mł. insp. Jacek Chaciak, pracownicy Starostwa Powiatowego w Węgrowie, sołtysi z terenu powiatu węgrowskiego i zaproszeni goście.