V Mazowieckie Wojewódzkie Zawody OSP w Ratownictwie Wodnym i Przeciwpowodziowym

V Mazowieckie Wojewódzkie Zawody OSP w Ratownictwie Wodnym i Przeciwpowodziowym

W dniu 2 lipca br. nad Zalewem w Węgrowie, odbyły się V Mazowieckie Wojewódzkie  Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym. W zawodach wzięło udział 14 drużyn z 10 OSP z terenu całego województwa.

Celem zawodów była przede wszystkim prezentacja potencjału ratownictwa wodnego i powodziowego Ochotniczych Straży Pożarnych na Mazowszu, sprawdzenie poprzez współzawodnictwo umiejętności ratowników, integracja środowiska strażackiego z innymi służbami ratownictwa wodnego, a także przekazywanie społeczeństwu zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Organizatorami zawodów byli: Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Węgrowie, Komenda Powiatowa PSP w Węgrowie, Starostwo Powiatowe w Węgrowie oraz Urząd Miasta w Węgrowie.

Na zawody OSP przybyli: Wicestarosta Powiatu Węgrowskiego- Halina Ulińska, Członek Zarządu Powiatu Węgrowskiego Paweł Stelmach, Zastępca Burmistrza Miasta Węgrowa -  Leszek Redosz, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP – Antoni Tarczyński, Wiceprezes ZOW ZOSP RP – Stefan Todorski, Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – Mirosław Jasztal, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Węgrowie – Ryszard Gajewski, Wiceprezes ZOP ZOSP RP w Węgrowie – Ireneusz Królik, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie - Jarosław Soszyński, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Siedlcach – Waldemar Rostek.

Drużyny OSP rywalizowały ze sobą w trzech konkurencjach:

1. Działania ratownicze na pomoście – rzuty ratownicze kołem i rzutką
  2. Działania zabezpieczające na lądzie – budowa wału przeciwpowodziowego
  3. Działania sprawnościowe na wodzie – manewrowanie łodzią wiosłową

Podczas wszystkich konkurencji uczestnicy wykazali się dużą sprawnością, jednak w klasyfikacji generalnej, najlepiej przygotowaną drużyną, okazała się OSP „Płońsk I” . Drugie miejsce zajęła drużyna z OSP w Węgrowie „Węgrów II”, trzecie natomiast OSP „Płońsk II”.

Klasyfikacja generalna poszczególnych drużyn przedstawia się następująco:

1 miejsce Płońsk I z wynikiem 31 pkt

2 miejsce Węgrów II z wynikiem 29 pkt

3 miejsce Płońsk II z wynikiem 27 pkt

4 miejsce Kulików I z wynikiem 25 pkt

5 miejsce Brzuza z wynikiem 23 pkt

6 miejsce Kuligów II z wynikiem 20 pkt

7 miejsce Ostrołęka z wynikiem 15 pkt

8 miejsce Dziewule II z wynikiem 14 pkt

9 miejsce Węgrów I z wynikiem 11 pkt

10 miejsce Nowy Dwór Maz. Ratownictwo Wodne z wynikiem 13 pkt

11 miejsce Borkowo Kościelne z wynikiem 9 pkt

12 miejsce Dziewule I z wynikiem 7 pkt

13 miejsce Rabiany z wynikiem 3 pkt

14 miejsce Długa Kościelna z wynikiem 3 pkt

Nagrody rzeczowe oraz puchary zostały ufundowane przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Starostę Węgrowskiego, Burmistrza Miasta Węgrowa oraz Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Węgrowie ponadto Zarząd Powiatu Węgrowskiego udzielił wsparcia finansowego na organizację ww. zawodów.  Dyplomy, nagrody rzeczowe i puchary wręczali: Wicestarosta – Halina Ulińska, Zastępca Burmistrza - Leszek Redosz, Wiceprezes ZOW ZOSP RP – Stefan Todorski, Prezes ZOP ZOSP RP - Ryszard Gajewski, Komendant PSP - Jarosław Soszyński.

Konkurencje uświetniała Miejsko - Powiatowa Orkiestra Dęta.

Meldunek o gotowości do rozpoczęcia zawodów (galeria: 2)
Zawodnicy przed rozpoczęciem eliminacji (galeria: 3)
Komisja sędziowska (galeria: 11)
Od lewej: Zastępca Komendanta Powiatowego w PSP w Siedlcach Waldemar Rostek, Wiceprezes ZOP ZOSP RP w Węgrowie Ireneusz Królik, Wicestarosta Węgrowski Halina Ulińska (galeria: 13)