Uroczystości w Korytnicy

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Uroczystości w Korytnicy

Drukuj
(galeria: 1)

Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk wziął udział w uroczystościach  parafii pw. św. Wawrzyńca Męczennika w Korytnicy. Dnia 29 września 2018r.  J.E. Ks. Bp. Tadeusz Pikus uroczyście poświęcił zrekonstruowaną wieżę kościelną, nowe tabernakulum oraz odnowiony obraz św. Wawrzyńca Męczennika. Wydarzenia upamiętnia wmurowana we front wieży tablica, w rocznicę 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na uroczystość przybyli także: wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusz Romańczuk, Członkowie Zarządu Powiatu Węgrowskiego Andrzej Kruszewski i Paweł Stelmach, a także zaproszeni goście i mieszkańcy gminy.

Idea przywrócenia wieży kościoła w Korytnicy jej historycznego blasku czyli odtworzenia stanu sprzed sierpnia 1944 roku, kiedy została wysadzona przez wycofujące się wojska niemieckie, pojawiła się na początku 2017 roku. Pomysłodawcami projektu byli Tadeusz Rowicki i Andrzej Kruszewski. Dzięki zachowanym oryginalnym kopiom planów wieży z 1899 roku, po dokonaniu przez Ł. Omieciucha ekspertyzy technicznej, można było przystąpić do sporządzenia planów odbudowy, które opracowała E. Miszta-Gołębiewska. Powołano również Komitet Odbudowy Wieży w skład którego weszli ks. kan. Bernard Marek Toruński, Tadeusz Rowicki, Andrzej Zaboklicki i Andrzej Kruszewski. Dzięki przychylności władz powiatu udało się uzyskać dofinansowanie na prowadzenie odbudowy. Jeszcze w 2017 roku zakupiono blachę miedzianą i materiały na stalową konstrukcję hełmu wieży. Właściwa budowa rozpoczęła się 16 maja 2018r. 6 lipca br. zbudowaną na ziemi całość konstrukcji wraz z krzyżem olbrzymim dźwigiem zamontowana na górze. 10 sierpnia br. podobnie zamontowano 4 tympanony, całość to około 35 t. F. Dołowy i T. Sawicki z Korytnicy wykonali brakujące schody wewnętrzne, naprawili żaluzje i oszklili okna. Po zamontowaniu konstrukcji pokryto ją blachą miedzianą. Na prośbę ks. proboszcza parafianie korytniccy ufundowali zegar wieżowy, umieszczając go na dawnym miejscu. Po wykonaniu elewacji pojawi się historyczny napis. Prace zakończono we wrześniu 2018 roku. Komitet Odbudowy złożył podziękowania również wykonawcom: J. Ulińskiemu, B. Skorupce, R. Rudnikowi, Z. Rychlikowi. „Pierwsza” wieża była wotum przodków na Rok Jubileuszowy 1900, „druga” stała się wotum wdzięczności na 100-lecie Niepodległości Polski.

źródło: wbr24.pl

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)
(galeria: 13)
(galeria: 14)
(galeria: 15)
(galeria: 16)
(galeria: 17)
(galeria: 18)
(galeria: 19)
(galeria: 20)
(galeria: 21)
(galeria: 22)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.