Uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Drukuj
(galeria: 1)

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych,  który upamiętnia obchodzoną w tym roku 72. rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Jest to święto państwowe w hołdzie żołnierzom niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Tradycyjnie już, jak co roku – uroczystości upamiętniające Niezłomnych zostały zorganizowane w Węgrowie i w Łochowie.

W Węgrowie uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych uroczystością zorganizowaną przez Jednostkę Strzelecką „Niezłomni Węgrów” i Starostwo Powiatowe w Węgrowie.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą świętą w Bazylice Mniejszej pod przewodnictwem ks. Dziekana Leszka Gardzińskiego, z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych z terenu powiatu węgrowskiego, środowisk kombatanckich, służb mundurowych, stowarzyszeń, organizacji i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Następnie w asyście pocztów sztandarowych uczestnicy przemaszerowali pod tablicę upamiętniającą ofiary reżimu komunistycznego, znajdującą się na ul. Kościelnej. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego i oficjalnych przemówieniach, prowadzący uroczystość Pan Tomasz Staręga przybliżył zebranym postać kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” – jednego z  Żołnierzy Niezłomnych, na którym  wykonano wyrok śmierci 19 lutego 1947r. – na trzy dni przed ogłoszeniem amnestii.

W węgrowskich uroczystościach udział wzięli: Senator Maria Koc, Poseł Maciej Górski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, Major Bogdan Ilczuk, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wicestarosta Węgrowski Marek Renik, Przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Leszek Redosz, Wiceprzewodniczący Rady Krzysztof Onaszkiewicz, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, Przewodnicząca Rady Miejskiej Węgrowa Beata Gashi wraz z Radnymi,  Wójt Gminy Liw Bogusław Szymański, Wójt Gminy Miedzna Tadeusz Okulus, por. Andrzej Wąsowski z 53. Batalionu Lekkiej Piechoty w Siedlcach, mł. insp. Jacek Chaciak zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Węgrowie, st. bryg. Dariusz Maciąg zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie, dr Marek Sewerynik Prezes OSP w Węgrowie, przedstawiciele MKS Czarni Węgrów, Jednostka Strzelecka "Niezłomni Węgrów", klasy mundurowe z ZSP im. J. Kochanowskiego w Węgrowie, media oraz mieszkańcy Węgrowa.

 

W Łochowie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Urząd Gminy i MiGOK Łochów odbyły się przy pomniku Majora Hieronima Piotrowskiego ps. Jur, znajdującym się w Parku Dębinka. Po przemówieniach okolicznościowych zgromadzone delegacje złożyły kwiaty w hołdzie poległym Żołnierzom Niezłomnym, których miejsca pochówku w większości do dziś są nieznane.

W wydarzeniu udział wzięli: Senator Maria Koc, Poseł Maciej Górski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, ks. Prałat Tadeusz Osiński, Wicestarosta Węgrowski Marek Renik, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Brygida Górniaczyk, Członek Zarządu Powiatu Artur Lis, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, z-ca Burmistrza Małgorzata Łotarska, Przewodniczący Rady Gminy Łochów Sławomir Ryszawa wraz z Radnymi, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Węgrowie dh Paweł Łabaj, przedstawiciele kombatantów, delegacje środowisk szkolnych i mieszkańcy Łochowa.

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”  jest obchodzony w Polsce od 2011 roku. Żołnierze Wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku albo w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Za walkę o niepodległość w latach 1944-63 byli bezwzględnie prześladowani przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa.

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)
(galeria: 13)
(galeria: 14)
(galeria: 15)
(galeria: 16)
(galeria: 17)
(galeria: 18)
(galeria: 19)
(galeria: 20)
(galeria: 21)
(galeria: 22)
(galeria: 23)
(galeria: 24)
(galeria: 25)
(galeria: 26)
(galeria: 27)
(galeria: 28)
(galeria: 29)
(galeria: 30)
(galeria: 31)
(galeria: 32)
(galeria: 33)
(galeria: 34)
(galeria: 35)
(galeria: 36)
(galeria: 37)
(galeria: 38)
(galeria: 39)
(galeria: 40)
(galeria: 41)
(galeria: 42)
(galeria: 43)
(galeria: 44)
(galeria: 45)
(galeria: 46)
(galeria: 47)
(galeria: 48)
(galeria: 49)
(galeria: 50)
(galeria: 51)
(galeria: 52)
(galeria: 53)
(galeria: 54)
(galeria: 55)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.