Uroczystość 100 - lecia Odzyskania Niepodległości w Międzylesiu

Uroczystość 100 - lecia Odzyskania Niepodległości w Międzylesiu

Marek Matusik - Prezes Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Wsi Międzyleś, Radny Rady Powiatu Węgrowskiego, Sołtys wsi Międzyleś (galeria: 1)

W dniu 26 sierpnia 2018 r. przedstawiciele Powiatu Węgrowskiego, tj. Starosta Krzysztof Fedorczyk oraz Wicestarosta Halina Ulińska wzięli udział w uroczystościach w Międzylesiu z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości, zorganizowanych przez Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Wsi Międzyleś, Radnego Powiatu Węgrowskiego i sołtysa wsi Międzyleś Marka Matusika. Przybyło wielu gości: m.in. Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, Z-ca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Izabela Stelmańska, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Węgrowskiego Lidia Siuchta, Członek Zarządu Powiatu Węgrowskiego Andrzej Kruszewski, radna Rady Powiatu Węgrowskiego Mariola Chmielewska, radny Rady Powiatu Krzysztof Onaszkiewicz, dr Mirosław Roguski, Wójt Gminy Miedzna Janusz Rutkowski, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Węgrowie Anna Wieczorek, Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Izabela Ratyńska, Prezes LGD „ Bądźmy Razem” Małgorzata Szeja, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Michał Postek, właściciele firmy TEKMAR w Miedznie Agnieszka i Marek Boczkowscy oraz mieszkańcy wsi Międzyleś i okolic. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji ojczyzny w kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Międzylesiu celebrowaną przez Proboszcza ks. Jarosława Górskiego z udziałem pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Miedzna. Na placu przed kaplicą odbyła się druga część uroczystości, którą poprowadziła Dyrektor Węgrowskiego Ośrodka Kultury Katarzyna Zabadała. Odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą ojcom polskiej niepodległości: Wincentemu Witosowi, Józefowi Piłsudskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Romanowi Dmowskiemu. Przewodniczący Rady Sołeckiej Waldemar Gastoł złożył kwiaty pod tablicą. Następnie zaproszeni goście zabrali głos. Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska podczas swojego wystąpienia mówiła o tym, czym dla Polaków jest niepodległość. Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk podczas swojego wystąpienia przedstawił program i realizację obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości organizowanych przez Powiat Węgrowski. Uroczystość była okazją do wręczenia tytułu „Zasłużony dla Powiatu Węgrowskiego” Panu Markowi Boczkowskiemu - właścicielowi firmy TEKMAR. Akt nadania tytułu wraz z pierścieniem przekazali na ręce zasłużonego Starosta Krzysztof Fedorczyk oraz Wicestarosta Halina Ulińska. Obecni na uroczystości wysłuchali okolicznościowego referatu dr Mirosława Roguskiego nt. „ Od utraconej do odzyskanej niepodległości”. Następnie odbyła się część artystyczna, podczas której wystąpili: gimnazjaliści z Miedzny, Miejska Orkiestra Dęta z Węgrowa, Zespół Tańca Ludowego „ Zawierucha” z I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Węgrowie, absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. M. Sadzewiczowej w Łochowie Paulina Ogonowska. Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk oraz Wicestarosta Halina Ulińska podziękowali Panu Markowi Matusikowi za wielkie zaangażowanie w organizację wydarzenia.

Przywitanie gości prze Dyrektor WOK Katarzynę Zabadałę (galeria: 8)
Wystąpienie Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Wsi Międzyleś Marka Matusika (galeria: 9)
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej (galeria: 13)
Prezes Rady Sołeckiej Waldemar Gastoł złożył kwiaty przed tablicą pamiątkową (galeria: 15)