Uroczyste otwarcie nowej strażnicy Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Uroczyste otwarcie nowej strażnicy Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie

Drukuj
(galeria: 1)

21 czerwca 2021 r. to ważny dzień w historii Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie. Po wielu latach starań strażacy doczekali się wreszcie nowego obiektu, który tego dnia został uroczyście otwarty. Obchody zostały połączone z Dniem Strażaka oraz przekazaniem czterech pojazdów, które trafiły do jednostki w ostatnim czasie.

W wydarzeniu wzięło udział w wielu znamienitych gości: Senator RP Maria Koc, Poseł na Sejm RP Maciej Górski, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski, Nadbrygadier Jarosław Nowosielski Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP, Anna Kaszuba  Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, Albina Łubian Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Kapelani straży pożarnej: ks. st. kpt. Jerzy Sieńkowski, ks. Andrzej Falkowski, samorządowcy z terenu powiatu węgrowskiego na czele Starosty Węgrowskiego Ewy Besztak, Komendant Powiatowy Policji mł. inspektor  Zbigniew Zięcina, Bogusław Piątek Nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów oraz przedstawiciele firm realizujących inwestycję: Daniel Niedbała wykonawcę projektu, Łukasz Masny Wiceprezes Zarządu firmy ARCUS Technologie sp. z o. o. oraz inspektor nadzór Sebastiana Elgas. W wydarzeniu wziął również udział Antoni Kruszewski, reprezentujący Odlewnie Dzwonów Braci Kruszewskich, która przekazała do nowej strażnicy dzwon strażacki.

Uroczystość, która odbyła się na placu przed nową strażnicą rozpoczął Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie st. bryg. Jarosław Soszyński, który przywitał wszystkich zgromadzonych oraz przedstawił plan uroczystości, które rozpoczęły się od wręczenia odznaczeń, awansów i dyplomów dla osób zasłużonych. Wśród osób, które zostały uhonorowane złotymi medalami za zasługi dla pożarnictwa znaleźli się: Starosta Węgrowski Ewa Besztak oraz Wójt Gminy Grębków Bogdan Doliński.

W tym punkcie wręczono także nagrody w corocznym konkursie „Strażak Roku Powiatu Węgrowskiego”, którym w tym roku został st. ogn. Paweł Falkowski. Wyróżnienia otrzymali st. ogn. Tomasz Jarzec oraz st. ogn. Tomasz Pernach.

W imieniu wszystkich odznaczonych głos zabrał st. kpt. Mateusz Bieniak, który podziękował za wszystkie wyróżnienia.

Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie pojazdów pożarniczych: samochodu ratowniczo-gaśniczego, samochodu ratownictwa technicznego, samochodu operacyjnego oraz quada, które następnie poświęcono.

Ostatnim, a zarazem najważniejszym elementem uroczystości było uroczyste otwarcie strażnicy, które dokonało się poprzez przecięcie symbolicznej biało-czerwonej wstęgi usytuowanej w bramie nowego garażu. Następnie nowa strażnica została poświęcona.

Warto przypomnieć, że budowa nowej Strażnicy Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie była możliwa dzięki Ustawie modernizacyjnej przyjętej przez Parlament RP jesienią 2016 roku. Dzięki zabiegom Senator RP Marii Koc strażnica w Węgrowie została wpisana do „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017 -2020″.

Inwestycja opiewająca na ponad 14 mln zł, niemal w całości została sfinansowana przez rząd, Powiat Węgrowski zasilił budżet inwestycji kwotą 500 tys. zł.

Budynek nowej strażnicy jest o ponad tysiąc metrów kwadratowych większy od wcześniejszej strażnicy. Jest nowoczesny i ekologiczny. Składa się z hali garażowej na dziesięć samochodów z zapleczem magazynowo-technicznym oraz myjnią. Na parterze znajduje się część przeznaczona dla Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej wraz z pomieszczeniami socjalnymi oraz technicznymi, na piętrze zlokalizowano część administracyjno-biurową wraz z siłownią i salą Ognik dla spotkań z najmłodszymi mieszkańcami naszego powiatu. Na terenie przylegającym zlokalizowano również boisko wielofunkcyjne z bieżnią, wspinalnie oraz parkingi.

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)
(galeria: 11)
(galeria: 12)
(galeria: 13)
(galeria: 14)
(galeria: 15)
(galeria: 16)
(galeria: 17)
(galeria: 18)
(galeria: 19)
(galeria: 20)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.