Uroczyste otwarcie nowego budynku szkoły Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie

24 marca w obecności Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka uroczyście otwarto nowy budynek szkoły Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie.

Zebranych na hali sportowej gości powitały Dyrektor Szkoły Agnieszka Ludwin oraz Wicedyrektor Monika Słowik. Następnie uczestnicy wydarzenia uroczyście odśpiewali Hymn Narodowy.

Wystąpienia gości

Słowa do zabranych skierowała Starosta Węgrowski Ewa Besztak, przybliżając historię budowy oddawanego do użytku nowego wielofunkcyjnego skrzydła szkoły i dziękując wszystkim, dzięki którym realizacja tego zadania stała się możliwa, w tym przedstawicielom rządu, a w szczególności: Premierowi RP Mateuszowi Morawieckiemu i Senator Marii Koc. Starosta podkreślała, że głównym celem, który przyświecał rozbudowie budynku ZSP w Łochowie, była poprawa warunków edukacji i pracy. Przestronne sale lekcyjne, funkcjonalna szatnia, udogodnienia dla uczniów z  niepełnosprawnościami - wszystko to, aby młodzież wybierająca łochowską szkołę ponadpodstawową zdobywała wiedzę w warunkach na miarę XXI wieku.

Uczestnicy wysłuchali także wystąpienia Ministra Edukacji Pana Przemysława Czarnka, podczas którego Szef MEiN  wręczył Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznany Dyrektor ZSP w Łochowie Agnieszce Ludwin.

W związku z uroczystym otwarciem inwestycji Senator Maria Koc odczytała list gratulacyjny, który do uczestników wydarzenia i łochowskiej społeczności szkolnej skierował Premier Mateusz Morawiecki.

Głos zabrali także: Senator RP Maria Koc, Poseł Teresa Wargocka i Poseł Maciej Górski.

Część artystyczna

Zebrani obejrzeli przygotowaną przez młodzież ZSP w Łochowie część artystyczną, podczas której wystąpili: Zespół Tańca Ludowego Sadzewiczowa w uroczystej asyście gości, starszych mistrzów Zespołu Pieśni i Tańca ,,Sokołowianie”. Wzruszające chwile dostarczył uczestnikom wydarzenia również spektakl patriotyczny ,,Bohaterom 1863”, upamiętniający obchodzoną w tym roku 160. Rocznicę Powstania Styczniowego.

Przecięcie wstęgi

Uroczystość symbolicznego otwarcia nowego budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie dokonała się w pełni poprzez przecięcie wstęgi w nowo wybudowanej części. Przecięcia dokonali: Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek, Senator Rzeczpospolitej Polskiej Pani Maria Koc, Posłowie na Sejm: Teresa Wargocka i Maciej Górski, Starosta Węgrowski Pani Ewa Besztak, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie Pani Agnieszka Ludwin, Generalny wykonawca inwestycji Prezes Firmy Akpol Pan Bartłomiej Kuć, Przedstawiciel Młodzieży, Tegoroczny Maturzysta  ZSP w Łochowie Mateusz Racki. Następnie goście mieli możliwość zwiedzania nowo dobudowanej części, w tym sal lekcyjnych i innych pomieszczeń.

Inwestycję poświęcił ks. prałat Tadeusz Osiński.

Zakres inwestycji:

Rozbudowa budynku ZSP wraz z termomodernizacją istniejącego skrzydła obejmowała dobudowę nowego pawilonu dydaktycznego, w którym znajduje się m.in. pięć pracowni lekcyjnych, pokój nauczycielski, hol, ciągi komunikacyjne, pomieszczenia sanitarne, szatnia, kotłownia (ogrzewanie gazowe całości obiektów ZSP), schowki porządkowe i magazyn. Nowo wybudowana część została połączona z istniejącym budynkiem parterowym łącznikiem. Prace budowlane związane z termomodernizacją objęły: docieplenie ścian zewnętrznych wraz z nową kolorystyką elewacji,  docieplenie ścian fundamentowych i ścian piwnic pod częścią mieszkalną wraz z hydroizolacją, docieplenie z pokryciem stropodachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, wymianę instalacji ciepłej wody użytkowej, nowe rynny i rury spustowe, wykonanie obróbek blacharskich i parapetów zewnętrznych, instalacji odgromowej i fotowoltaicznej.

Wartość inwestycji - 5 290 664,27 zł, w tym: dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – 4 000 000,00 zł i środki Powiatu Węgrowskiego – 1 290 664,27 zł.

Projektant : Usługi Projektowe Katarzyna Woźnicka. Wykonawca: Akpol Inwestycje sp. z o.o. – Prezes Zarządu Bartłomiej Kuć. Nadzór inwestorski: Usługi Budowlane Kamil Ojdana. Koordynacja: Wydział Inwestycji i Rozwoju i Wydział Finansowy Starostwa Powiatowego w Węgrowie.

W wydarzeniu uczestniczyli: Minister Edukacji Narodowej - Przemysław Czarnek, Senator - Maria Koc, Posłowie – Teresa Wargocka i Maciej Górski, Mazowiecki Kurator Oświaty - Dorota Skrzypek,    Kierownik Delegatury MUW w Siedlcach - Anna Kaszuba, Starosta Węgrowski – Ewa Besztak, Wicestarosta – Marek Renik,  ksiądz prałat Tadeusz Osiński, Samorządowcy z terenu powiatu węgrowskiego, w tym: Radni Rady Powiatu na czele z Przewodniczącym Leszkiem Redoszem i Członkowie Zarządu Powiatu, Burmistrz Łochowa – Robert Gołaszewski, Wiceburmistrz – Małgorzata Łotarska i Radni Rady Miejskiej Łochowa wraz z Przewodniczącym Sławomirem Ryszawą, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie - Agnieszka Ludwin wraz z kadrą pedagogiczną, pracownikami i uczniami a także przedstawiciele Rady Rodziców, generalny wykonawca inwestycji Prezes Firmy Akpol - Bartłomiej Kuć, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów - Bogusław Piątek wraz z z-cą, przedstawiciele jednostek organizacyjnych powiatu i gminy, w tym komendanci, dyrektorzy i kierownicy jednostek, absolwenci ZSP Łochów, pracownicy Starostwa Powiatowego w Węgrowie i Gminy Łochów, media a także przedstawiciele innych szkół, placówek i firm zaprzyjaźnieni z ZSP Łochów.