Uroczyste odsłonięcie muralu „Twarze Norwida”

Uroczyste odsłonięcie muralu „Twarze Norwida”

7 czerwca  dokonano uroczystego odsłonięcia muralu „Twarze Norwida”, który powstał na ścianie budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie, w ramach obchodów 200. Rocznicy urodzin Cypriana Norwida - poety, dramaturga, felietonisty, malarza, grafika, rzeźbiarza, sztukmistrza.

Symboliczngo przecięga wstegi dokonali: Senator Maria Koc, Poseł Maciej Górski, Starosta Ewa Besztak, Profesor Rafał Roskowiński, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, Dyrektor ZSP w Łochowie Agnieszka Ludwin i uczniowie placówki. Następnie Mural został poświęcony przez ks. Prałata Tadeusza Osińskiego.

Odsłonięcie Muralu, który powstał na ścianie szczytowej szkoły, wychodzącej na ul. Wyspiańskiego, było jednocześnie rozpoczęciem powiatowo-gminnych obchodów Roku Norwida. Miejsce, w którym powstało dzieło - nie było przypadkowe. Młody Norwid przebywał u wujostwa w Łochowie, ślady jego obecności sięgają także wsi Pogorzelec w Gminie Lochów.

Po wspólnym pamiątkowym zdjęciu pod Muralem uczestnicy wydarzenia udali się na plac przed budynkiem ZSP w Łochowie, gdzie pod głazem z tablicą poświęconą Cyprianowi Norwidowi, Starosta Węgrowski Ewa Besztak i Wicestarosta Marek Renik w imieniu Samorządu Powiatu Węgrowskiego złożyli kwiaty.

Dalsza cześć wydarzenia odbywała się w sali konferencyjnej szkoły. Zebranych powitała Starosta podkreślając, że odsłonięcie muralu jest częścią bogatego programu obchodów roku norwidowskiego w samorządach, które jesienią 2020r. podpisały list intencyjny o wzajemnej współpracy w zakresie przybliżenia twórczości i postaci Cypriana Norwida. W tej wspólnej inicjatywie udział biorą włodarze trzech powiatów: węgrowskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego a także gmin: Łochów, Dąbrówka, Strachówka,Wyszków, Zabrodzie oraz Fundacja Museion Norwid. Starosta podkreślała, że Norwid, niezrozumiany i niedoceniany za życia, żył w nędzy i zmarł w zapomnieniu. Dlatego wspólne działania i obchody Roku Norwidowskiego powinny przybliżać wszystkim jego wyjątkową twórczość i pamięć o nim samym. Głos zabrała także Senator Maria Koc, nawiązując do ponadczasowych tematów i uniwersalności dzieł stworzonych przez Norwida.

Następnie zebrani obejrzeli program słowno-muzyczny pt. „Spotkanie z poezją Norwida”, w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie – placówki, która od wielu lat propaguje wiedzę o Norwidzie. Wiersze i piosenki  wykonali lauraci poetyckich konkursów norwidowskich.

Uczestnicy wysłuchali także wystąpienia autora Muralu - doktora sztuk pięknych Rafała Roskowińskiego pt. „Rysunki Norwida”.

Kolejnym punktem wydarzenia była prezentacja publikacji „Kraina Norwida 1821-2021” autorstwa Artura Lisa - Dyrektora MiGOK Łochów i Członka Zarządu Powiatu Węgrowskiego a także Piotra Karsznia -rysownika, ilustratora, pomysłodawcy i współrealizatora między innymi publikacji Tęsknoty Cypriana Kamila Norwida. Wydawnictwo poświęcone jest związkom wielkiego Poety z Łochowem i Ziemią Węgrowską.

Na zakończenie uroczystości przygotowano wspaniały koncert fortepianowy w wykonaniu Roberta Grudnia, którego tematem przewodnim były związki Norwida z Szopenem.

Mural wykonali absolwenci UMCS w Lublinie pod czujnym okiem Profesora Roskowińskiego. Realizację muralu „Twarze Norwida” z projektu „Malarski Norwid” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W wydarzeniu udział wzięli: Maria Koc – Senator RP, Maciej Górski – Poseł na Sejm RP, Bogusław Piątek – Nadleśniczy Nadleśnictwa Łochów, Ks. Prałat Tadeusz Osiński – Dziekan Dekanatu Łochowskiego, Joanna Bala – Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Starosta Węgrowski – Ewa Besztak, Wicestarosta Węgrowski – Marek Renik, Członek Zarządu Powiatu Węgrowskiego i Dyrektor MiGOK Łochów – Artur Lis, Piotr Borczyński – Wicestarosta Wołomiński, Agnieszka Grygras – Przewodnicząca Rady Gminy Dąbrówka, Piotr Orzechowski – Wójt Gminy Strachówka, Krzysztof Jezierski – Wójt Gminy Zabrodzie, Agnieszka Deptuła – Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, Sławomir Ryszawa – Przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie, Robert Gołaszewski – Burmistrz Łochowa, Jacek Matysiak – Prezes Zarządu Fundacji Museion Norwid, Jerzy Bauer – Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej, Agnieszka Ludwin – Dyrektor ZSP w Łochowie, Dominika Martoń-Jaroszewska i Monika Słowik – Wicedyrektorzy ZSP w Łochowie, Maria Pełka – Dyrektor ZSP w Ostrówku, Renata Jaczewska – Dyrektor SP nr 2 w Łochowie, Adam Mioduszewski – Dyrektor SP nr 3 w Łochowie, Rafał Roskowiński – Doktor nauk sztuk pięknych UMCSS w Lublinie – autor Muralu, Piotr Karsznia – autor  grafiki publikacji „Kraina Norwida 1821-2021”, Robert Grudzień – muzyk, kompozytor, Katarzyna Zgoda – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Łochowie, Roman Kuzeliak – artysta, rzeźbiarz, Mirosław Widlicki – Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Warszawa-Wschód, Henryk Zalewski – Sołectwo Wsi Łazy, Dariusz Denis – Właściciel Firmy Dar-Bus, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie, media lokalne a także przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego Obchodów Roku Norwida: Hanna Skrzypczak – Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Powiatu Wołomińskiego, Elżbieta Jurczyk – Sekretarz Gminy Zabrodzie, Anna Maniecka – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Dąbrówce, Alina Grądzka – Gmina Łochów, Aneta Kowalczyk – MiGOK Łochów i Tadeusz Krupa - Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Powiatowym w Węgrowie.