Uroczyste obchody urodzin I. J. Paderewskiego

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Uroczyste obchody urodzin I. J. Paderewskiego

Drukuj
(galeria: 1)

W tym roku mija 156. rocznica urodzin Ignacego Jana Paderewskiego, wielkiego pianisty, działacza społecznego, premiera i ministra spraw zagranicznych, który w imieniu Polski podpisał Traktat Wersalski.

Z tej okazji w Pałacu Państwa Paderewskich – Domu Dziecka „Julin” w Kaliskach 9 listopada 2016 r. odbyła się uroczystość na którą przybyli m.in. burmistrzowie, wójtowie, przewodniczący rad powiatu i gmin, radni, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele i media. Gości powitał Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk, który podkreślił, jak ważna jest pamięć o Ignacym Janie Paderewskim, o tym co zrobił dla Polski, dla naszego regionu.

Pałac  w którym znajduje się Dom Dziecka „Julin” wybudowano na początku XX wieku, w 1904 roku. Od 1920 roku jego właścicielami byli Helena i Ignacy Jan Paderewscy, którzy kupili go od Skarbu Państwa. Dzięki żonie wybitnego pianisty, która była główną inicjatorką i patronką, w pałacu powstała szkoła hodowli drobiu i gospodarstwa. Pałac otacza 23 ha gruntu, z czego 21 ha to las. Od 1948 roku mieści się tutaj dom dziecka. Od ponad 15 lat właścicielem obiektu jest powiat węgrowski.

Okolicznościowy referat poświęcony osobie I. J. Paderewskiego wygłosił dr Mirosław Roguski, który od wielu lat zajmuje się badaniem historii Powiatu Węgrowskiego. Prelegent w swoim wystąpieniu skoncentrował się przede wszystkim na związkach Paderewskiego i jego żony Heleny z Ziemią Łochowską. Wspomniał o początkach kariery pianisty, latach szkolnych i studenckich. Paderewski studiował między innymi w Warszawie, Berlinie i Wiedniu. Występował prawie we wszystkich krajach Europy i obu Ameryk, a także w Afryce i Australii.

Działalność kompozytorską Paderewski porzucił około 1910 roku, kiedy był u szczytu kariery pianistycznej. Po wybuchu I wojny światowej zaangażował się w działalność społeczno-polityczną. Paderewski odegrał też istotną rolę w przyjęciu 3 czerwca 1918 deklaracji, w której Wielka Brytania, Francja i Włochy uznały powstanie zjednoczonej i wolnej Polski za warunek sprawiedliwego i trwałego pokoju w Europie. Przemawiając do zebranych ludzi w Warszawie, w 1919 roku Paderewski oświadczył: "Nie przyszedłem po dostojeństwa, sławę, zaszczyty lecz aby służyć, ale nie jakiemuś stronnictwu. Szanuję wszystkie stronnictwa, lecz nie będę należał do żadnego. Stronnictwo powinno być jedno: Polska, i temu jednemu służyć będę do śmierci".16 stycznia 1919 Naczelnik Państwa Józef Piłsudski powołał Ignacego Jana Paderwskiego na stanowisko prezesa Rady Ministrów i Ministra Spraw Zagranicznych oraz delegata polskiego na konferencję pokojową w Paryżu. 28 czerwca 1919 Paderewski w imieniu Polski złożył podpis pod traktatem wersalskim. W styczniu 1920 roku wyjechał do Szwajcarii. W sierpniu 1940 roku Paderewski podjął decyzję o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, aby ponownie szukać pomocy dla Polski. Zmarł 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku. Pochowany został na cmentarzu wojskowym Arlington w Waszyngtonie. W 1992 roku jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Uroczystości w Pałacu Julin w Kaliskach uświetnił koncert fortepianowy młodego artysty Kacpra Jastrzębskiego, który wykonał następujące utwory:

  1. Ignacego Jana Paderewskiego – Menuet G-dur

  2. Fryderyka Chopina – Nokturn cis-mol

  3. Fryderyka Chopina –Walc cis-mol op. 64 nr 2

  4. Fryderyka Chopina – Nokturn Es-dur op. 9 nr 2

 

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)
(galeria: 6)
(galeria: 7)
(galeria: 8)
(galeria: 9)
(galeria: 10)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.