Upamiętniono Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Upamiętniono Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

24 marca w całej Polsce obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Na terenie Powiatu Węgrowskiego także są miejsca pamięci poświęcone bohaterskim czynom rodzin, które narażając swoje życie ukrywali lub opiekowali się potrzebującymi narodowości żydowskiej. Pominiki i tablice upamiętniające Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką powstały w Sadownem, Stoczku i Węgrowie w ramach projektu Instytutu Pileckiego „Zawołani po Imieniu”.

W Sadownem w miejscach pamięci poświęconych rodzinie Lubkiewiczów kwiaty złożył Wicestarosta Węgrowski Marek Renik wraz ze społecznością Zespołu Szkół Ponadpostawowych w Sadownem. Pod pominikiem w Węgrowie hołd Leokadii Piątkowskiej oddała społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowiony z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy. Tego dnia wspominamy wszystkich Polaków zaangażowanych w niesienie pomocy swoim żydowskim sąsiadom, którzy doświadczyli ogromu zła ze strony niemieckich okupantów. Święto obchodzimy 24 marca – tego dnia 1944 r. niemieccy żandarmi w bestialski sposób zamordowali ośmioosobową rodzinę Ulmów z Markowej koło Łańcuta za ukrywanie Żydów.