Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie oddali hołd powstańcom styczniowym

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie oddali hołd powstańcom styczniowym

Drukuj
(galeria: 1)

W piątek 20 stycznia, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie, oddali hołd powstańcom styczniowym.

SOSW włączył się w uroczyste obchody upamiętniające 160. rocznicę powstania styczniowego. Ten szczególny rok, ustanowiony przez Radę Powiatu Węgrowskiego rokiem pamięci, obfituje w wiele ważnych wydarzeń historycznych, które odbędą się na terenie całego powiatu. W tym roku po raz pierwszy od przejęcia przez SOSW budynku po byłym gimnazjum, reprezentanci Samorządu Szkolnego wraz z Pocztem Sztandarowym udali się pod pomnik Józefa Berlińskiego i nieznanych powstańców, by upamiętnić bohaterów największego zrywu niepodległościowego. W uroczystościach pod pomnikiem wzięli również udział: dyrektor SOSW Hanna Kasperowicz, wicedyrektor Agnieszka Wiśniewska, nauczyciel z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. J. Kochanowskiego w Węgrowie Małgorzata Góral oraz przedstawiciele młodzieży z ZSP w Węgrowie i I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie. Podczas krótkiego apelu, przypomniano o jednym z bohaterów powstania – Józefie Berlińskim – cieśli z Kosowa Lackiego, który został powieszony przez Rosjan 20 marca 1864 roku w Węgrowie, a także o niezłomnej wierze i ogromnym męstwie wszystkich powstańców, biorących udział w bitwie pod Węgrowem. Przeczytany też został wiersz Marii Konopnickiej pt. „Polskie Termopile”, w którym to autorka dokonuje porównania polskich kosynierów do heroicznych walk starożytnych Spartan. Po zapaleniu zniczy i złożeniu kwiatów krótką modlitwę w intencji poległych odmówił proboszcz parafii św. Ojca Pio w Węgrowie ks. Andrzej Falkowski.

(galeria: 2)
(galeria: 3)
(galeria: 4)
(galeria: 5)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.