powiatwegrowski.pl - Strona główna

Szkolenie pilotażowe z Wczesnej Interwencji. Szansa dla rodzin i dzieci

Drukuj
(galeria: 1)

Model oparty na kompetentnej i silnej emocjonalnie rodzinie to szansa dla wszystkich dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością. W Węgrowie ruszył pilotaż programu „Agora – Wczesna Interwencja – rozwój świadczeń z zakresu wczesnej interwencji poprzez uczestnictwo i współpracę”.

 

Międzynarodowy projekt

Finansowany przez fundację Velux Foundations projekt stowarzyszył partnerów z pięciu krajów – Polskę, Węgry, Słowację, Rumunię i Bułgarię. Realizowany w tych krajach jednocześnie ma ułatwić wdrażanie strategii zapewniających rozwój odpowiedniego systemu wczesnej interwencji na poziomie lokalnym i krajowym.

Pilotaż tego projektu w Polsce odbywa się w trzech miastach – w Warszawie, Lublinie i Węgrowie, gdzie szkolenie z tego zakresu odbyło się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Nad realizacją projektu czuwa honorowy profesor oświaty, Krajowy Koordynator Europejskiej Agencji do spraw Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej i jednocześnie dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 327 w Warszawie Małgorzata Dońska-Olszko. Pomaga jej członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Komunikacji Alternatywnej i Wspomagajaćej ISAAC z siedzibą w Kanadzie Anna Walkiewicz.

- Model oparty na rodzinie funkcjonuje już w Australii, Ameryce, Kanadzie i w wielu krajach europejskich, gdzie głównym motorem do dzielenia się własnym doświadczeniem jest Portugalia – mówi koordynator w Polsce Małgorzata Dońska-Olszko. – W obszarze wczesnej interwencji nakierowani jesteśmy bardziej na dziecko niż na rodzinę. Cały projekt zakłada zmianę tej filozofii, paradygmatu. Kluczem wczesnej interwencji jest bowiem rodzina. Naszym zadaniem jest wspierać ją tak, by czuła się kompetentna i silna, żeby radziła sobie ze stresem i żeby nie oddawała specjalistom swojego dziecka z myślą, że to oni wiedzą jak pomóc dziecku, tylko, że to rodzina zna dziecko najlepiej i wie, co robić, by mu pomóc. My jesteśmy od tego, by tą wiedzą się dzielić i towarzyszyć rodzinie, pokazać jak w życiu codziennym wspierać rozwój dziecka – dodaje.

Podczas realizacji projektu zostaną opracowane praktyczne wskazówki oraz narzędzia stymulujące zmiany systemowe i legislacyjne w obszarze wczesnego wsparcia rozwoju dziecka i jego rodziny. „Agora – Wczesna Interwencja” stwarza płaszczyznę współpracy pomiędzy organizacjami i instytucjami krajów partnerskich, umożliwiając wspólne wypracowanie wysokiej jakości usług oraz rozwiązań systemowych WI.

Z myślą o rodzinie

- Jesteśmy na początku drogi. Założenie jest takie, że jeżeli te rezultaty będą satysfakcjonujące, to zrobimy wszystko, by ten model został dalej rozpowszechniony. Na wiosnę przyszłego roku planujemy zorganizować ogólnopolską konferencję, na którą zaprosimy specjalistów, rodziców, ale i decydentów różnych resortów – zdrowia, edukacji czy opieki społecznej. W ten sposób chcemy otworzyć dialog. Będziemy myśleć o tym jak budować skuteczny system wczesnej interwencji. Do spełniania standardów takich rozwiązań, które są skorelowane międzyresortowo  jest jeszcze jednak daleka droga – wyjaśnia krajowy koordynator.

Kolejnym krokiem po skończonym pilotażu będzie dokonanie ewaluacji i napisanie sprawozdania rezultatów z tego programu. Taka ewaluacja zostanie opracowana w każdym z europejskich krajów, wszystko po to, by podsumować osiągnięte zamierzenia i wyciągnąć wnioski. Rezultaty pilotażu zostaną zaprezentowane na ogólnopolskiej konferencji w 2019 roku, w trakcie której realizatorzy przedstawią wnioski do rozwiązań systemowych w naszym kraju w obszarze wczesnej interwencji, co na pewno nie będzie łatwym zadaniem.

- Tu jednak nasza rola się nie skończy. Chcemy, by ośrodki pilotażowe stały się liderami dla dalszych zmian. Aby model, który jest uznany za najbardziej efektywny i sprzyjający rodzinie trafił możliwie jak do największej grupy odbiorców – podkreśla Małgorzata Dońska-Olszko.

Pierwsze kroki już zostały zrobione. Szkolenie pilotażowe w ośrodkach zostało przeprowadzone.

 

Tekst i zdjęcia: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgrowie

 

(galeria: 2)
(galeria: 3)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.