Świętowanie 100. lecia Niepodległości. "Wesele" St. Wyspiańskiego

Świętowanie 100. lecia Niepodległości. "Wesele" St. Wyspiańskiego

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i przedstawienie postaci Wincentego Witosa, to główne tematy uroczystości zorganizowanej przez Powiat Węgrowski w ramach cyklu obchodów 100. Lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, która odbyła się 20 marca 2018 r. w sali widowiskowej Węgrowskiego Ośrodka Kultury. Uroczystość prowadziła Wicestarosta Halina Ulińska, która powitała zebranych i  przypomniała, że widowisko jest częścią obchodów 100. Lecia Odzyskania Niepodległości w Powiecie Węgrowskim. Następnie głos zabrał Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk, który w swoim wystąpieniu podkreślał, jak ważna jest idea „żywych pomników” upamiętniających obchody 100. Lecia Niepodległości w Powiecie Węgrowskim. Mają nimi być nowo wybudowane drogi a także uroczystości, w które będzie zaangażowana młodzież, aby zaszczepić w młodym pokoleniu troskę o losy kraju. Starosta odniósł się w także do postaci Wincentego Witosa, podkreślając, że swoim życiem i działalnością zasługuje on na miano jednego z ojców Niepodległości Polski. Na wydarzenie przybyli m.in.: Przedstawiciele Samorządu Powiatu w tym Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk i Wicestarosta Halina Ulińska,  Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Marek Renik, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Lidia Siuchta, Członkowie Zarządu Powiatu Andrzej Kruszewski, Paweł Stelmach i Włodzimierz Miszczak, Radni Rady Powiatu Marek Matusik i Tadeusz Kot, Komendant PSP w Węgrowie st. bryg. Jarosław Soszyński i Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Andrzej Styrczula,  Wójt Gminy Miedzna Janusz Rutkowski, Wicewójt Gminy Stoczek Sylwia Tryc, Przedstawiciele Rad Gminnych z terenu powiatu a także zaproszeni goście. Na scenie wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie, którzy przygotowali dla zebranych fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego - utworu, który wciąż pozostaje aktualną wykładnią na temat polskiego społeczeństwa i historii. Wrażenie autentyczności chłopskiego wesela z przełomu XIX i XX wieku wywoływała nie tylko scenografia, lecz także stroje i bardzo wymowna gra młodych aktorów, którzy wcielili się w postacie dramatu. Widowisko, dopracowane w najmniejszych szczegółach, przeniosło publiczność w magiczną krainę dramatu Wyspiańskiego, pełną patriotyzmu i troski o dalsze losy ojczyzny. Ich żywiołowe, wzbogacone ruchem scenicznym interpretacje wywoływały aplauz wśród zgromadzonych widzów. Na zakończenie uczestnicy wysłuchali także referatu dotyczącego życia i twórczości Wincentego Witosa. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami i podziękowaniami ze strony władz Powiatu Węgrowskiego. Uczestnicy otrzymali także upominki z gadżetami promocyjnymi.

„Wesele. Dramat w trzech aktach” najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie.

W inscenizacji udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w składzie: Kamil Kowalczyk – Pan Młody, Agnieszka Kisielińska – Panna Młoda,  Bartosz Cacko- Gospodarz, Joanna Siuchta – Gospodyni, Cyprian Skórka – Czepiec, Kamil Jesiota – Jasiek, Przemysław Lenart – Poeta, Jakub Góral – Ksiądz Szymon Czarnecki – Dziennikarz, Sandra Kresa - Radczyni, Oliwia Wójciszyn – Klimina Daniel Pyźlak – Dziad, Aleksandra Kocon – Isia, Natalia Adaśko – Zosia Mateusz Żurawicki – Chochoł, Patryk Chromań- Stańczyk, Adam Dejnarowicz - Muzykant, Magda Tryfon- Haneczka, Patryk Kuliński- Upiór, Marcin Madziar- Wernyhora, Daniel Nurkiewicz - Rycerz, Kamil Gołębiewski - Ojciec, Kacper Potocki - Kuba, Patrycja Wrzosek - Isia, Olga Kowalczyk - Zosia, Patrycja Korzeniewska - Haneczka,

Widowisko zostało przygotowane przez nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie: Wicedyrektor Małgorzatę Góral, nauczycielki języka polskiego Panie: Magdalenę Ceglarską Kowal, Joannę Skibę, Monikę Krasnodębską, a nad scenografią pracowały Panie Katarzyna Bednarczyk i Krzysztofa Korczak.

Uroczystość prowadziła Wicestarosta Halina Ulińska (galeria: 2)
Wystąpienie Starosty Węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka (galeria: 3)
Wystąpienie Wicedyrektor ZSP im. J.Kochanowskiego w Węgrowie Małgorzaty Góral. (galeria: 4)
Podziękowania za piękny występ od władz Powiatu. (galeria: 34)