Spotkanie w sprawie obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego

powiatwegrowski.pl - Strona główna

Spotkanie w sprawie obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego

Drukuj
(galeria: 1)

W 2023 roku przypadnie 160 rocznica wybuchu powstania styczniowego 1863 roku. Z tego powodu 31 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Węgrowie odbyło się spotkanie w sprawie powołania Powiatowego Komitetu ds. organizacji obchodów powstania.

W wydarzeniu udział wzięli: Senator RP Maria Koc, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Wicestarosta Marek Renik, Pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kierownik Działu Projektów Kulturalnych w Muzeum Historii Polski Wojciech Kalwat, Prezes Zarządu Instytut Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica Krystian Jaworski, przedstawiciele lokalnych samorządów, a także reprezentanci instytucji kultury i dyrektorzy szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat węgrowski.

Podczas spotkania dyskutowano o wspólnych działaniach, które będą uświetniać przypadającą w przyszłym roku 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Uczestnicy deklarowali chęć podjęcia współpracy przy organizacji różnego rodzaju uroczystości, upamiętniających zarówno jedną z największych bitew powstania styczniowego – "Bitwę pod Węgrowem", a także wiele osób, miejsc i wydarzeń związanych z powstaniem.

Pełnomocnik Ministra Kultury Wojciech Kalwat przybliżył zebranym możliwości pozyskiwania środków w ramach specjalnie stworzonego programu grantowego. W ramach finansowania będzie można zorganizować różnego rodzaju rekonstrukcje historyczne, konferencje, wystawy, katalogi do wystaw, programy internetowe, rajdy, marsze itp.

O możliwościach finansowania działań upamiętniających powstanie opowiedział także Krystian Jaworski z Instytutu Rzeczypospolitej, podkreślając działania z udziałem i na rzecz młodzieży w ramach nowoczesnego patriotyzmu.

Spotkanie miało na celu nakreślić ramy i możliwości współpracy, a także być impulsem do podejmowania wspólnych działań na rzecz organizacji wydarzeń upamiętniających powstanie styczniowe na terenie powiatu węgrowskiego. Zebrani stwierdzili, że powołanie Komitetu jest inicjatywą potrzebną. Będzie on koordynatorem i łącznikiem wielu inicjatyw i akcji promocyjnych  160. rocznicy powstania styczniowego, organizowanych w 2023 roku przez różne podmioty. Kolejne spotknie odbędzie się pod koniec września.

(galeria: 2)
(galeria: 3)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.