Spotkanie dotyczące obchodów 100. lecia Odzyskania Niepodległości

Spotkanie dotyczące obchodów 100. lecia Odzyskania Niepodległości

Na zaproszenie Marszałek Senatu RP Marii Koc i Starosty Węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka w Starostwie Powiatowym w Węgrowie dnia 12 października 2017 r. odbyło się spotkanie z samorządowcami z terenu Powiatu Węgrowskiego dotyczące organizacji zbliżających się obchodów 100. lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pani Marszałek Maria Koc przedstawiła zaplanowany program obchodów z zaproszeniem włączenia się w ich realizację przez lokalne samorządy. Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk omówił opracowany przez Powiat Węgrowski program obchodów, który wcześniej został opublikowany w liście otwartym. Inauguracja uroczystości odbędzie się już 10 listopada 2017 r. W programie: Msza Święta w Bazylice Mniejszej w Węgrowie o godz. 11.00 a następnie uroczysta Sesja Rady Powiatu Węgrowskiego w Starostwie Powiatowym w Węgrowie. Starosta podkreślił, że powiatowy program obchodów jest bardzo bogaty i dlatego należy opracować wspólny kalendarz wydarzeń, który umożliwi zaplanowanie wzięcia udziału w uroczystościach. Uczestnicy dyskutowali na temat pomysłów w realizacji upamiętniającej ten bardzo ważny dla Polaków Jubileusz. Zgodnie podkreślano, że obchody stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w zasadzie zaczynają się już teraz i będą trwały przez kolejny 2018 rok. Jednym z założeń wspólnej wizji obchodów jest ich obywatelski charakter. Burmistrzowie i wójtowie przedstawili plany związane z obchodami w poszczególnych gminach. Ustalono, że Starostwo Powiatowe, po przesłaniu programów obchodów przez gminy, opracuje wspólny kalendarz wydarzeń i obchodów 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Świętowanie powinno się sprowadzać do możliwości spotkań mieszkańców powiatu węgrowskiego w czasie uroczystości aby cieszyć się z wolnej i niepodległej Polski.